Muzeum Narodowe w Belgradzie
Narodni muzej u Beogradu
Ilustracja
Budynek Muzeum Narodowego w Belgradzie
Państwo

 Serbia

Miejscowość

Belgrad

Adres

Trg Republike

Data założenia

10 maja 1844

Powierzchnia ekspozycji

5000 m²

Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Narodowe w Belgradzie”
44,81677°N 20,45965°E/44,816770 20,459650
Strona internetowa

Muzeum Narodowe w Belgradzie (serb. Narodni muzej u Beogradu) – najstarsze i największe muzeum w Serbii. Znajduje się w centrum Belgradu, przy Placu Republiki (Trg republike)[1]. Muzeum liczy ponad 400 tys. eksponatów. Jego powierzchnia wystawiennicza wynosi ponad 5000 m²[2].

Historia

Powstało 10 maja 1844 jako Muzeum Serbskie na podstawie dekretu ministra edukacji Jovana Sterii Popovicia. Głównym celem muzeum było gromadzenie zabytków. W roku 1848 liczyło ono już 79 eksponatów, w tym monety, rękopisy, książki i pieczęcie. W 1853 roku utworzono stanowisko kustosza muzeum, pierwszym kustoszem został Filip Nikolić[3].

Z czasem instytucja poszerzyła swoją działalność o prace naukowo-badawcze, a następnie rozwinęła działalność wystawienniczą. Pierwszą wystawę muzeum zorganizowało w 1864. W tym samym roku Serbskie Stowarzyszenie Literackie przekazało muzeum swoje zbiory. W 1871 w placówce znajdowało się już prawie 13 tysięcy eksponatów. W okresie międzywojennym muzeum ograniczyło organizowanie wystaw, rozwinęła się natomiast jego działalność naukowa i wydawnicza[3].

Siedziba

Budynek muzeum został zbudowany w 1903 roku według projektu architektów Andry Stevanovicia i Nikoli Nestorovicia[1]. Pierwotnie przeznaczony dla Dyrekcji Skarbu. Jest siedzibą Muzeum Narodowego od 23 maja 1952. Wcześniej muzeum przenosiło się 11 razy – w 1844 znajdowało się w budynku Ministerstwa Edukacji, następnie kolejno w koszarach Topčijska, Budynku Dyrekcji Edukacji, w rezydencji majora Mišy Anastasijevicia, w tym w budynku przy placu Królewskim, w domu należącym do Stevčy Mihailovicia, w budynku Kasy Oszczędności Vračar, w domu Rašy Miloševicia (obecnie ambasady Chorwacji i Niemiec), w rezydencji księżnej Ljubicy, w budynku Rady Miejskiej, w budynku przy placu Studentski trg[1].

Budynek wybudowano w stylu eklektyzmu z elementami neorenesansu. Zniszczony podczas II wojny światowej, następnie odbudowany. Poddany kompleksowym pracom konserwatorskim w latach 60. XX wieku. Wtedy to m.in. zrekonstruowano wielką kopułę[1]. W 2018 w gmachu muzeum zakończyły się kolejne, 15-letnie prace konserwatorskie[4].

Zbiory

Prehistoria

Lepenski Vir, kamienna rzeźba

Kolekcja zabytków z okresu paleolitu i mezolitu zawiera między innymi materiały pozyskane w trakcie wykopalisk prowadzonych na następujących stanowiskach: Velika Balanica, Mala Balanica, Pešturina, Jaskinia Hadži-Prodanova. Najwięcej zabytków pochodzi z wykopalisk prowadzonych w jaskini Shalitrena w pobliżu Mionicy (z okresu środkowego i górnego paleolitu). Do najcenniejszych eksponatów na skalę światową należy szczęka hominida z miejscowości Mala Balanica (przyjmuje się, że ma ona 397–525 000 lat)[5]. Osobną kolekcję stanowią przedmioty pozyskane w trakcie wykopalisk na stanowisku Lepenski Vir z okresu mezolitu oraz neolitu. Stanowisko obejmuje dawną osadę. Wśród eksponatów są przedmioty z rogu i kości (igły, haczyki, biżuteria), kamienne figurki i amulety oraz ceramika. Najciekawsze w kolekcji są monumentalne kamienne rzeźby o kształtach inspirowanych rybami[6]. Kolekcja znalezisk z okresu neolitu obejmuje przedmioty z okresu od końca VII do połowy VI tysiąclecia p.n.e. pozyskane w trakcie wykopalisk na stanowiskach: Starčevo koło Pančeva, Pavlovac (Čukar i Gumnište) koło miasta Vranje, Nosa-Biserna Obala koło Suboticy, Tečić w Szumadii, Ajmana, Mala Vrbica i Aria Babi w Żelaznej Bramie. Wśród przedmiotów są różnorodne wyroby ceramiczne, narzędzia z kamienia, kości i rogu, biżuteria, a także przedmioty rytualne[7]. Kolejna kolekcja obejmuje przedmioty z okresu późnego neolitu i eneolitu, w tym przede wszystkim przedmioty związane z kulturą Vinča. Przedstawiciele kultury Vinča mieszkali na terenie Serbii. Zajmowali się rolnictwem i hodowlą zwierząt, ale również wytwórstwem przedmiotów z miedzi. W kolekcji wyróżniają się przedmioty związane z początkami hutnictwa – odlewy, miedziane narzędzia i biżuteria[8]. Do najcenniejszych zabytków kolekcji z epoki brązu należy przypadkowo odkryty ceramiczny przedmiot kultu z Dupljai koło Vršaca, tzw. Rydwan z Dupljai[9] Kolekcja zabytków epoki żelaza obejmuje narzędzia, broń, biżuterię, przedmioty codziennego użytku wykonane z żelaza, brązu, srebra, złota, a także wyroby ceramiczne. Do najcenniejszych należy broń celtycka, srebrne pasy typu Mramorac z połowy V w., ozdoby z metali szlachetnych, znalezione w grobowcach przywódców plemiennych (skarb z Čurugu)[10].

Starożytność

Serbski dinar z XIV w.

Kolekcja sztuki starożytnej Grecji obejmuje między innymi rzeźby, naczynia ceramiczne, biżuterię, broń, przedmioty z metali. Do najciekawszych należą naczynia z Olbii, malowane w stylu czerwonofigurowym, w tym krater z przedstawieniem Dionozosa i Ariadny z V–IV w. p.n.e., złota biżuteria z Budvy czy naczynie z Trebeništy z wizerunkiem jeźdźca[11]. Kolejna kolekcja obejmuje m.in. rzymskie stele grobowe, ołtarze, sarkofagi i kamienie milowe. Oprócz przedmiotów pozyskanych na stanowiskach archeologicznych w Serbii, są tu również zabytki przywiezione z Macedonii i Albanii[12]. W skład kolekcji numizmatycznej wchodzą monety greckie, iliryjskie, rzymskie, a także plemion barbarzyńskich. Na uwagę zasługują rzadko spotykane monety miasta Damastion oraz pieniądze celtyckiego plemienia Scordysków, a także monety bite w połowie III wieku w mennicach w Viminacium (Kostolac), ważnym ówcześnie ośrodku menniczym Bałkanów[13].

Średniowiecze

Ikona z XIV wieku

Zbiory średniowieczne zgrupowane są w czterech kolekcjach. W zbiorze zabytków archeologicznych późnego średniowiecza wyróżniają się przedmioty związane z życiem i działalnością Stefana Nemanii. Wśród eksponatów wyróżnia się również bogato haftowany epitrachelion z końca XIV wieku / początku XV wieku odnaleziony w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Novi Pazar[14]. Kolekcja sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej zawiera zabytki z okresu od VII do XVI wieku. Cennym elementem kolekcji jest zbiór ikon, w większości pochodzących z XIV wieku. Wśród eksponatów znajdują się również Ewangeliarz Mirosława z 1180 (najstarszy zabytek piśmiennictwa serbskiego) wpisany na listę Pamięć Świata, emaliowane talerze z klasztoru Chilandar (XI w.), pierścień księcia Radosława (1219–1220), pierścień królowej Teodory (z ok. 1322) oraz szata cesarza Iwana Aleksandra[15]. Kolejna kolekcja obejmuje sztukę serbską od 1459 do 1804[uwaga 1]. Jej podstawą jest zbiór ikon przedstawiających serbskich władców i świętych. Ponadto w kolekcji znajdują się naczynia, biżuteria, przedmioty liturgiczne i inne. Jednym z najciekawszych zabytków w kolekcji są drewniane carskie wrota z końca XV wieku, pochodzące z nieznanego kościoła w Ochrydzie w Macedonii[16]. Czwarta kolekcja zawiera około 1300 kopii fresków z różnych kościołów i klasztorów, około 300 kopii rzeźb i detali architektonicznych, a także pojedyncze egzemplarze ikon i miniatur z okresu od XI do XV wieku[17].

Nowożytność i czasy współczesne

Gauguin, Tahitańska kobieta II

W muzeum znajdują się kolekcje sztuki nowożytnej i współczesnej obejmujące: malarstwo serbskie XVIII i XIX wieku, malarstwo jugosłowiańskie XX wieku, rysunki i grafiki artystów jugosłowiańskich, sztukę zagraniczną, rysunki i grafiki artystów zagranicznych[18].

Podstawą kolekcji sztuki zagranicznej było 70 dzieł włoskich artystów podarowanych muzeum przez słowackiego malarza Bertholda Lippaya w 1891. Obecnie kolekcja obejmuje około 1100 obrazów i rzeźb artystów włoskich, francuskich, flamandzkich, holenderskich, rosyjskich, austriackich i in. Wśród nich są dzieła Tintoretta, Bassana, Gambariniego, Canaletta, Van Gogha, Picassa, Kandinsky'ego, Chagalla. Wyjątkowo wartościową częścią kolekcji jest malarstwo francuskie[19]. Zbiór sztuki francuskiej posiadany przez muzeum jest uważany za największy na Bałkanach[4].

Uwagi

  1. Kolekcja obejmuje dzieła okresu post-bizantynskiego (od upadku twierdzy Smederevo w 1459 do pierwszego powstania serbskiego w 1804), pomimo takich ram czasowych muzeum prezentuje je w ramach zbiorów średniowiecznych.

Przypisy

  1. 1 2 3 4 The National Museum in Belgrade – Central Building Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-28] (ang.).
  2. Permanent exhibition Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-28] (ang.).
  3. 1 2 History of the Museum Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-28] (ang.).
  4. 1 2 Po 15 latach renowacji otwarto w Belgradzie Muzeum Narodowe [online], dzieje.pl [dostęp 2021-03-28] (pol.).
  5. Збирка за палеолит и мезолит Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  6. Lepenski Vir Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  7. Early Neolithic Period Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  8. Late Neolithic and Eneolithic Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  9. The Bronze Age Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  10. The Iron Age Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  11. The Greek-Hellenistic Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  12. The Collection of Roman and Medieval epigraphic & anepigraphic monuments Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  13. Збирка античког новца -en Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  14. Archaeological Collection Of Late Middle Ages Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  15. Serbian Medieval and Byzantine Art Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  16. Post-Byzantine Art Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  17. Frescoes Copies and Plaster Molds Collection Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  18. New Age and Modern Period | Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
  19. Foreign Art Collection | Народни музеј [online] [dostęp 2021-03-29] (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.