Muckish
Mucais / an Mhucais
Ilustracja
Widok przez Lough Nadourcon na górę Muckish
Państwo

 Irlandia

Położenie

Donegal

Pasmo

Góry Derryveagh

Wysokość

666 m n.p.m.

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Muckish”
55°06′20″N 7°59′40″W/55,105550 -7,994522

Muckish (irl. Mucais/an Mhucais, co oznacza grzbiet świni[1]) – charakterystyczna góra z płaskim dachem w górach Derryveagh, w hrabstwie Donegal, w Irlandii. Jej szczyt ma wysokość 666 metrów (2185 stóp).

Położenie

Góra jest trzecim, co do wielkości szczytem w górach Derryveagh i zajmuje 163 miejsce w kategorii najwyższych szczytów Irlandii. Muckish jest również najbardziej wysuniętą na północ i drugą, co do wysokości w łańcuchu górskim górą. Jest jedną z siedmiu sióstr, Seven Sisters. Siedem sióstr, to Crocknalaragagh, Ardloughnabrackbaddy, Errigal, Mackoght, Aghla Beg, Aghla More i Muckish. Siedem sióstr należy do gór Derryveagh.

Muckish

Wysokiej jakości piasek kwarcowy wydobywano na zboczach góry; pozostałości po kamieniołomach widać po jego północnej stronie[1]. Ścieżka górnika, to droga prowadząca na szczyt północnej strony góry. Część tej trasy podąża ścieżką, wykorzystywaną przez robotników do dotarcia do kamieniołomu. Piasek był eksportowany i głównie wykorzystywany do produkcji szkła optycznego. Mniej trudna droga do szczytu zaczyna się od Muckish Gap po południowej stronie góry.

Na szczycie płaskowyżu znajduje się duży kopiec (sztuczny pagórek z kamieni) widoczny z poziomu morza. W 2000 na szczycie umieszczono duży metalowy krzyż, zastępując drewniany, zniszczony podczas burzy. Nowy krzyż został położony znacznie bliżej północnego krańca góry, podczas gdy kopiec znajduje się na południu.

Figura z brązu poety, Percy'ego Frencha na głównym placu Ballyjamesduff

Falcarragh, Moyra, Dunfanaghy i Creeslough, to wsie położone najbliżej Muckish. Po stronie Falcarragh leży Mám na Mucaise (Luka Muckish), w którym znajduje się Droichead na nDeor (most łez). To właśnie z tego mostu tysiące emigrantów Cloughane'a pożegnało członków rodziny. Percy French, słynny poeta, odwiedził dzielnicę na początku XX wieku i podczas pobytu w hotelu Falcarragh napisał wiersz Irlandzka matka.

W 2012 ukazał się 40-minutowy film dokumentalny o Muckish, zatytułowany Szklana góra: opowieść o piasku Muckish[2].

Galeria

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 1 2 MountainViews. mountainviews.ie. [dostęp 2018-05-03]. (ang.).
  2. Glass Mountain: The Story of Muckish Sand. falcarraghvisitorcentre.com. [dostęp 2012-09-19]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.