Errigal
An Earagail
Ilustracja
Errigal od strony Gaoth Dobhair
Państwo

 Irlandia

Położenie

Donegal

Pasmo

góry Derryveagh

Wysokość

751[1][2] m n.p.m.

Wybitność

688[1] m

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Errigal”
Ziemia55°01′59″N 8°06′43″W/55,033056 -8,111944

Errigal (irl. An Earagail) – szczyt o wysokości 751 m n.p.m.[1] w górach Derryveagh niedaleko Gaoth Dobhair w hrabstwie Donegal. Jest najwyższym szczytem zarówno w górach Derryveagh, jak i w hrabstwie. Errigal jest również położonym najdalej na południe, najbardziej stromym i najwyższym szczytem łańcucha górskiego zwanego przez miejscową ludność Seven Sisters. Na łańcuch Seven Sisters składają się kolejno następujące szczyty: Muckish, Crocknalaragagh, Aghla Beg, Ardloughnabrackbaddy, Aghla More, Mackoght i Errigal. Najbliższym szczytem jest Mackoght, znany również jako Little Errigal lub Wee Errigal (irl. an Earagail Bheag).

Errigal jest znany z różowawego odblasku znajdującego się na nim kwarcytu w świetle zachodzącego słońca[1]. Inną właściwością góry jest jej zmienny kształt w zależności od miejsca obserwacji. Errigal został w 2009 r. wybrany przez portal Walking & Hiking Ireland na najbardziej charakterystyczną górę Irlandii[3].

Wejście na Errigal

Punktem startowym wycieczek na górę jest najczęściej parking przy szosie R251. Trasa zaczyna się od przejścia przez silnie zerodowany i podmokły teren w kierunku widocznego szlaku wiodącego przez lśniące piargi, skąd zaczyna się właściwe wejście. Po osiągnięciu szczytu turyści z reguły przechodzą krótką, ale eksponowaną ścieżką wiodącą przez przełęcz „One Man’s Pass” do drugiego, niższego szczytu. Do wejścia nie jest konieczne specjalistyczne wyposażenie, ale zalecana jest ostrożność[3].

Panorama ze szczytu Errigal
Panorama ze szczytu Errigal

Galeria

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Errigal. [dostęp 2018-03-19]. (ang.).
  2. Errigal Mountain, Ireland. [dostęp 2018-03-19]. (ang.).
  3. 1 2 Walking Ireland’s Iconic Mountains – Number 1: Errigal. [dostęp 2018-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-18)]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.