Występowanie | |
---|---|
Rodzina | |
Ojciec | |
Dzieci |
Matuzalem, Metuszelach (hebr. מְתוּשָׁלַח) – postać biblijna, syn Henocha, najstarszy człowiek wymieniony w Starym Testamencie, mający żyć 969 lat[1].
Matuzalem występuje w Księdze Rodzaju, w rozdziale 5, w wersach 21–27. Był synem Henocha, ojcem Lamecha i dziadkiem Noego. Lamech urodził się wtedy, gdy Metuszelach miał 187 lat (Rdz 5,25).
Długowieczność Matuzalema stała się przysłowiowa, np. w wyrażeniach matuzalowy/matuzalemowy wiek, matuzalowe/matuzalemowe lata.
Wiek Matuzalema był wyrażony w kalendarzu żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym, oznacza to, że wiek Matuzalema wynosił około 939 lat, ponieważ 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym.
Sceptycyzm
Wielu sceptyków uważa, że wiek Matuzalema nie był wyrażony w latach, ale w miesiącach księżycowych. Jeśli to przypuszczenie jest prawdziwe, to Matuzalem żyłby około 78 lat. Jednakże oznaczałoby to, że Matuzalem spłodził swojego syna Lamecha w wieku 15 lat (Rodzaju 5,25).
Kilka wersetów później (Rodzaju 6,3) Jahwe przepowiada, że z powodu zepsucia narodu ludzkiego ludzie nie będą żyć dłużej niż 120 lat. To zdanie zaczyna opowieść o Biblijnym Potopie, po którym wiek postaci biblijnych jest stopniowo coraz krótszy.
Bazując na tych fragmentach Biblii, kreacjoniści wierzą w długowieczność przed potopem, sugerując, że przed potopem panowały dużo korzystniejsze dla ludzi warunki, umożliwiające również życie dinozaurom.
Dzisiejsze badania naukowe ustalają górną granicę wieku ludzkiego na około 130 lat, z rekordzistką w osobie Jeanne Calment, która dożyła 122 lat i 164 dni. Podczas gdy dla kreacjonistów jest to potwierdzeniem prawdziwości słów Biblii, a co za tym idzie wieku Matuzalema, to dla przeciwników jest to dowodem, że Matuzalem nie mógł żyć tak długo.
Nawiązania
- W grze fabularnej Wampir: Maskarada jako Matuzalemów określa się wampiry żyjące ponad tysiąc lat, które wycofują się ze społeczności i czasami zapadają w letarg.
- Ewangelia Św. Łukasza (3,37) wymienia Matuzalema (Matusali, syn Enocha, ojciec Lamecha) jako przodków Jezusa z Nazaretu.
- Nazwę Methuselah nosi najstarsze znane żyjące drzewo na świecie.
- Aubrey de Grey i David Gobel z Methuselah Foundation w USA ufundowali Methuselah Mouse Prize, nagrodę za znaczne wydłużenie długości życia myszy (w nadziei, że uda się wówczas również przedłużyć życie ludzi)[2].
Przypisy
- ↑ Rdz 5,27
- ↑ Father of Regenerative Medicine Pushes Mprize Over the $1 Million Mark. Methuselah Foundation, 8 marca 2005. [dostęp 2010-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 września 2009)].