Krzyż Zasługi Cywilnej Obrony
Polgári honvédelmi érdemkereszt
Awers
Awers i rewers krzyża srebrnego
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1 marca 1944

Wielkość

43 mm

Kruszec

brąz

Krzyż Zasługi Cywilnej Obrony (węg. Polgári honvédelmi érdemkereszt) – węgierskie cywilne odznaczenie nadawane za zasługi w czasie II wojny światowej.

Historia

Krzyż został ustanowiony w dniu 1 marca 1944 roku dla obywateli węgierskich, którzy wyróżnili się w działaniach na rzecz obrony Węgier nie będąc żołnierzami. W szczególności krzyżem tym miano nagradzać osoby, które ochotniczo brały udział w działaniach mających na celu bezpieczeństwo osób cywilnych, przemysłu oraz brały udział w budowie umocnień obronnych.

Krzyż posiadał trzy klasy:

  • klasa I – krzyż złoty
  • klasa II – krzyż srebrny
  • klasa III – krzyż brązowy

Zasady nadawania

Medal nadawany był wyłącznie osobą cywilnym za zasługi w działaniach podnoszących bezpieczeństwo ludności cywilnej i przemysłu, w szczególności osoby które czyniły to ochotniczo.

Opis odznaki

Odznaka odznaczenia ma kształt krzyża maltańskiego o średnicy 45 mm. Wykonywany był z różnych materiałów, najczęściej jednak z lekkich stopów brązu, złoconych, posrebrzanych lub patynowanych.

Na awersie w środku krzyża umieszczono okrągłą tarczę, na krawędziach której znajdują się wieńce laurowe. W środku niej znajduje się herb Węgier na tle promieni słońca.

Na rewersie w środku na okrągłej tarczy znajduje się napis A HONVÉDELEMÉR 1944 (pol. Za obronę 1944).

Krzyż zawieszony jest na trójkątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru czerwonego, w środku jest szeroki pas koloru zielonego a po jego bokach wąskie paski koloru białego.

Bibliografia

  • С. В. Потрашков, И. И. Лившиц: Награды Второй мировой войны. Moskwa: Эксмо, 2008, s. 49-50. ISBN 978-5-699-29296-7. (ros.).
  • Денис Анатольевич Тарас: Боевые награды союзников Германии во II мировой войне. Mińsk: Харвест, 2004, s. 103. ISBN 985-13-1706-3. (ros.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.