Koronka ku czci Ducha Świętego, znana też jako Koronka do Ducha Świętego i Jego siedmiu darów – modlitwa prośby o zesłanie Ducha Świętego oraz siedem darów: mądrość, rozum (zrozumienie), radę, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Bożą.
Historia modlitwy
Koronka ta została ułożona w 1994 r. w Chludowie przez o. Mirosława Piątkowskiego (werbistę)[1], który chciał w ten sposób ułatwić sobie regularną modlitwę do Ducha Świętego, zgodnie z duchowymi zaleceniami angielskiego kardynała, św. Jana Henryka Newmana (1801–1880) oraz założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego (Misjonarzy Werbistów), św. Arnolda Janssena (1837–1909)[2]. Inspiracją do ułożenia „Koronki ku czci Ducha Świętego” był otrzymany w prezencie tzw. „Różaniec Pokoju” z Medziugorie, zalecany do regularnej modlitwy przez widzących tam Matkę Bożą[3].
W 1998 r. twórca koronki opublikował książkę na jej temat, za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej[4].
Z modlitwy tej korzystają nie tylko zakonnicy, np. kamilianie, ale także wierni świeccy, m.in. z Apostolatu Margaretka[5]. Została przetłumaczona na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki[4], hiszpański, rosyjski[6] i japoński.
Koronka ku czci Ducha Świętego znana jest nie tylko w Polsce. Została ona rozpowszechniona w innych krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji (w tym na Filipinach, w Indiach) oraz Afryki (m.in. na Madagaskarze)[7].
Treść koronki
Koronkę rozpoczyna się od krzyżyka (czasem zastąpionego medalikiem z symbolem Ducha Świętego w postaci gołębicy)
- Znak krzyża: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen
- Na pierwszym paciorku: Wierzę w Boga Ojca...
- Wezwanie Ducha Świętego: sekwencja Przybądź, Duchu Święty... (śpiewana w kościele tylko podczas świąt Zesłania Ducha Świętego)
Następnie na siedmiu trójkach paciorków:
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Mądrości. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Rozumu. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Rady. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Męstwa. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Umiejętności. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Pobożności. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- Bądź uwielbiony, Boże Duchu Święty i przyjdź do nas w darze Bojaźni Bożej. Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
Na zakończenie:
- Prowadzący: Ześlij Ducha Twego, Panie, a powstanie życie,
- Wszyscy: I odnowisz oblicze ziemi.
- Prowadzący: Módlmy się. Boże, Tyś pouczył serca wiernych światłem Ducha Świętego: daj nam w tymże Duchu poznać, co jest prawe i Jego pociechą zawsze się radować. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
- Prowadzący: Niepokalana Oblubienico Ducha Świętego,
- Wszyscy: Módl się za nami[3].
Odpowiedź wiernych „I odnowisz oblicze ziemi” nawiązuje do słynnych słów Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” (w 1979 roku, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny), które stały się wezwaniem do walki z komunizmem[8][9].
Znaczenie duchowe
W kolejnych wydaniach książki o. Piątkowskiego o koronce dodano świadectwa osób, którym pomogła ona w rozwoju duchowym i codziennym życiu[3]. Modlitwa ta stała się także inspiracją do stworzenia nowenny "owocowej" do Ducha Świętego[10], opartej na koronce oraz cytacie z Listu do Galatów: „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa” (Gal. 5,22-23). Obie modlitwy, z kolei, stały się inspiracją do utworzenia sieci przyrodniczych szlaków pielgrzymkowych Rogalińskie Drogi Ducha Świętego z okazji 200-lecia kościoła pw. św. Marcelina w Rogalinie (patrz Podsumowanie, z pełnym tekstem koronki do druku). Celem tej inicjatywy jest propagowanie pieszych i rowerowych pielgrzymek, wycieczek (rodzinnych, szkolnych itp.) lub zwykłych spacerów, a także obu modlitw do Ducha Świętego (koronki o 7 darów i nowenny o 9 owoców), zdrowego trybu życia oraz szacunku dla przyrody i historii, nie tylko w okolicach Rogalina, ale również w innych miejscach[11][12].
Przypisy
- ↑ Małgorzata Kędrak , Modlitwa różańcowa: próba systematyzacji form, „Salvatoris Mater”, 4, 2002, s. 271 .
- ↑ Klaudia Cwołek , Mirosław Piątkowski , Pięć minut dla pełni życia [online], Instytut Gość Media, gliwice.gosc.pl, 2 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-05] .
- 1 2 3 Mirosław Piątkowski , Koronka ku czci Ducha Świętego i jego siedmiu darów: świadectwa, wyd. IV, Warszawa: Verbinum Wydawnictwo Księży Werbistów, 2008, ISBN 978-83-7192-373-9 [dostęp 2021-09-19] .
- 1 2 Mirosław Piątkowski , Koronka ku czci Ducha Świętego i Jego siedmiu darów. Świadectwa, Warszawa: Wydawnictwo Księży Werbistów, 1998, ISBN 83-7192-036-9 .
- ↑ Piotr Lorenc , Dar modlitwy [online], niedziela.pl, 2020 [dostęp 2021-09-06] (pol.).
- ↑ Klaudia Cwołek , Mirosław Piątkowski , Pięć minut dla pełni życia [online], Instytut Gość Media, gliwice.gosc.pl, 2 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-11] .
- ↑ Mirosław Piątkowski , Koronka ku czci Ducha Świętego i jego siedmiu darów, wyd. piąte, Warszawa: Verbinum, 2014, ISBN 978-83-7192-373-9 .
- ↑ Michał Damazyn , Namaszczenie narodu „do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, [w:] Wojciech Polak, Jakub Kufel, Przemysław Ruchlewski (red.), Papieskie pielgrzymki w PRL, Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności, 2019, s. 15-31, ISBN 978-83-62853-91-5 .
- ↑ Wojciech Polak , Trzy pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – fakty, refleksje i wspomnienia, [w:] Wojciech Polak, Jakub Kufel, Przemysław Ruchlewski (red.), Papieskie pielgrzymki w PRL, Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności, 2019, s. 128-156, ISBN 978-83-62853-91-5 .
- ↑ Mirosław Piątkowski , Nowenna do Ducha Świętego, wyd. II, Verbinum, 2007 .
- ↑ Sylwia Ufnalska , O jubileuszu kościoła i przyrodniczych szlakach w Rogalinie [online], Gazeta Mosińsko-Puszczykowska, 1 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] (pol.).
- ↑ Barbara Miczko-Malcher , Spotkania z kulturą - 7.11.2021 [online], radiopoznan.fm [dostęp 2021-11-09] (pol.).