Korniaktów Północny
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Powiat

łańcucki

Gmina

Białobrzegi

Liczba ludności (2021)

554[1]

Strefa numeracyjna

17

Kod pocztowy

37-114[2]

Tablice rejestracyjne

RLA

SIMC

0643809[3]

Położenie na mapie gminy Białobrzegi
Mapa konturowa gminy Białobrzegi, po prawej znajduje się punkt z opisem „Korniaktów Północny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Korniaktów Północny”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Korniaktów Północny”
Położenie na mapie powiatu łańcuckiego
Mapa konturowa powiatu łańcuckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Korniaktów Północny”
Ziemia50°06′58″N 22°23′17″E/50,116111 22,388056[4]

Korniaktów Północnywieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Białobrzegi[3][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

Części wsi

Integralne części wsi Korniaktów Północny[3][5]
SIMCNazwaRodzaj
0643815Kmiecieczęść wsi
0643821Mikuliceczęść wsi

Położenie geograficzne

Korniaktów Północny ulokowany jest wzdłuż rzeki Wisłok na jego północnym brzegu. Całość wsi znajduje się w granicach mezoregionu Płaskowyż Kolbuszowski – obszaru pofałdowanego, silnie zarośniętego lasami Puszczy Sandomierskiej. Przez wieś przebiega droga powiatowa Dąbrówki-Laszczyny. Terasa nadzalewowa Wisłoka jest okresowo zalewana i urozmaicona zakolami Starego Wisłoka, zwane Wisłoczyskami. Obszar ten ma charakter rolniczy, jednak od 2016 roku przebiega nim droga szybkiego ruchu z Krakowa do Przemyśla, co zaburzyło ciągłość istniejących ekosystemów i korytarzy ekologicznych. Obszar wsi położony na północ od drogi powiatowej jest silnie zalesiony płatem lasu, który ciągnie się od Zmysłówki i Żołyni aż po Laszczyny. Na skraju lasu zlokalizowany jest kompleks sztucznych stawów rybnych tworzących gospodarstwo rybackie. Zbiorniki są malowniczo wkomponowane w krajobraz sosnowych lasów, w których znaleźć można wysokie wydmy polodowcowe. Na jednym ze stawów znajduje się wyspa, na której gniazdują rzadkie gatunki ptaków, m.in. czapla siwa. Wędrówka groblami pozwala zaobserwować także żeremia bobrów czy ślady bytności wydry. Jest to ważny obszar wyjazdów wekendowych, zwłaszcza dla mieszkańców Łańcuta i okolic. Przy północnej granicy sołectwa od strony Zmysłówki znajduje się interesujący kompleks wydm polodocowych w całości zarośniętych sośniną, zwany przez miejscową ludność Wałami Chmielnickiego, od legendy nawiązującej do czasów walk polsko-kozackich. Polne i leśne drogi są głównie zapiaszczone, co jednak nie utrudnia rozwoju turystyki rowerowej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Wieś Korniaktów Północny w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2023-03-04], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 508 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. 1 2 3 GUS. Wyszukiwarka TERYT
  4. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 58472
  5. 1 2 Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.