Katahymenium (łac. catahymenium) – rodzaj hymenium u niektórych grzybów z typu podstawczaków. Podstawki nie powstają w nim tak regularnie, jak w euhymenium i nie tworzą tak zwartej palisady. Wytwarzane są tylko w okresach o dużej wilgotności powietrza. Katahymenium występuje na przykład u grzybów z rodzajów Dendrothele i Corticium[1]. Jako pierwsze powstają w nim hyfidy, podstawki pojawiają się dopiero później. W rezultacie w katahymenium oprócz podstawek występują także dikariofizy[2].

Katahymenium występuje u gatunków grzybów żyjących w warunkach niekorzystnych dla grzybów okresów suszy i jest przystosowaniem się ich do tych warunków. Występuje np. u niektórych gatunków grzybów kortycjoidalnych rozwijających się na drewnie wystawionym na działanie słońca[3].

U soplówkowatych typowe katahymenium nie ma subhymenium, przynajmniej nie we wczesnych stadiach. Podstawki rozwijają się indywidualnie z tkanki hymenialneji często mają kształt nieregularny. Jest to widoczne u większości gatunków Vararia[4].

Przypisy

  1. Dariusz Karasiński, Grzyby afylloforoidalne Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, „Acta Botanica Cassubica Monographiae”, 7, Gdańsk 2016, ISSN 1732-5064.
  2. Stanisław Domański, Grzyby (''Mycota''). Tom XXI. Podstawczaki (''Basidiomycota''). Bezblaszkowce (''Aphyllophorales''). Skórnikowate (''Stereaceae''). Pucharkowate (''Podoscyphaceae''), Kraków: PWN, 1991, ISBN 83-01-09471-0.
  3. Genera of corticioid fungi: keys, nomenclature and taxonomy, „Studies in Fungi”, 5 (1), 2020, s. 129–305, DOI: 10.5943/sif/5/1/12 [dostęp 2023-09-07] (ang.).
  4. J.A. Stalpers, The Aphyllophoraceous fungi – II. Keys to the species of the Hericiales, „Studies in Mycology”, 40, data dostępu=2023-12-11.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.