Kafar Kila
ilustracja
Państwo

 Liban

Muhafaza

An-Nabatijja

Gmina

Kada Mardż Ujun

Wysokość

540 m n.p.m.

Populacja (2009)
 liczba ludności


14 500

Położenie na mapie Libanu
Mapa konturowa Libanu, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kafar Kila”
Ziemia33°16′36″N 35°33′10″E/33,276667 35,552778
Strona internetowa

Kafar Kila (arab. كفركلا) – wieś położona w dystrykcie Kada Mardż Ujun, w Muhafazie An-Nabatijja, w Libanie.

Położenie

Wioska jest położona na wschodnim zboczu góry, na wysokości 420 metrów n.p.m., na południe od doliny rzeki Litani. Jest położona w odległości około 500 metrów na zachód od granicy z Izraelem.

W jej otoczeniu znajdują się wioski al-Adeisseh, Rabb et-Talatin, al-Taibeh i Deir Mimas. Po stronie izraelskiej jest miejscowość Metulla. Na wschód od wioski znajduje się zamknięte od 2000 przejście graniczne Brama Fatimy pomiędzy Libanem a Izraelem. Jest tu także wojskowa baza należąca do międzynarodowych sił UNIFIL.

Historia

Po I wojnie światowej w 1918 wioska weszła w skład francuskiego Mandatu Syrii i Libanu, który formalnie powstał w 1923. W 1941 powstał Liban, który został uznany dwa lata później. W 1946 wycofały się ostatnie wojska francuskie. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w rejonie wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, atakujące pozycje żydowskie na terenie dawnego brytyjskiego Mandatu Palestyny. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948 Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram. W dniu 30 października siły Brygady Karmeli wkroczyły do Libanu, zajmując między innymi wioskę Kafar Kila. Wioska pozostawała w rękach izraelskich do końca wojny, stanowiąc kartę przetargową w trakcie negocjacji porozumienia o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim.

Z powodu bliskości granicy izraelskiej, Kafar Kila cierpiała podczas kolejnych wojen izraelsko-arabskich. Podczas wojny libańskiej w 1982 wioskę zajęli Izraelczycy. Do 2000 Kafar Kila znajdowała się w izraelskiej „strefie bezpieczeństwa” utworzonej w południowym Libanie. Po 1985 stacjonowały tutaj siły Armii Południowego Libanu. Po wycofaniu się w 2000 Izraelczyków, rejon wioski zajęły siły Hezbollahu. Prowadzona przez tę organizację wojna z Izraelem była przyczyną II wojny libańskiej w 2006. Na wioskę Kafar Kila spadły wówczas bomby. Po wojnie rejon wioski patrolują siły UNIFIL. Międzynarodowa pomoc umożliwiła odbudowę infrastruktury.

Gospodarka

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.