Jaskinia między Studniami
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Dudnik, Podlesice

Właściciel

prywatny

Długość

11 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

409 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku NW

Kod

J.Cz.III-05.10

Położenie na mapie gminy Kroczyce
Mapa konturowa gminy Kroczyce, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Jaskinia między Studniami”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia między Studniami”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia między Studniami”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia między Studniami”
Ziemia50°34′14″N 19°31′17″E/50,570556 19,521389
Strona internetowa

Jaskinia między Studniamijaskinia w skałach Dudnik we wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce[1]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Ryczowskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].

Jaskinia znajduje się w odległości 4 m na północ od ogrodzonego i oznakowanego otworu Studni Szpatowców. Otwór jest pionową szczeliną o wysokości do 4,5 m. Jest bardzo ciasna – ma szerokość około 25 cm i od góry jest otwarta. Od szczeliny w głąb skały odchodzi prosty korytarz o długości 7 m, zakończony niewielką, owalną komórką o wysokości 1,8 m i wymiarach 1,5 × 3 m. Po lewej stronie komórki jest wąska i niedostępna szczelina. Jest widoczna na długości do 3,5 m[1].

Jaskinia powstała w wapieniach z jury późnej. Na ścianach komory występuje rzeźba krasowa, szczotki krasowe, jamki korozyjne i wymycia. Brak nacieków. Namulisko składa się z gliny zmieszanej z wapiennym gruzem. Wewnątrz korytarza i komórki klimat jest ustabilizowany, jest ciemno i wilgotno. Brak roślin, obserwowano zwierzęta z grupy troglofilów i trogloksenów[1].

Historia badania i dokumentacji

Po raz pierwszy jaskinia była wzmiankowana w pracy M, Szelerewicza i A. Górskiego w 1986 roku[3]. Jej dokumentację opracował J. Zygmunt w sierpniu 2009 r. Nazwa jaskini pochodzi od jej położenia; tuż po jej południowej stronie znajduje się Studnia Szpatowców, a po północnej Mała Studnia Szpatowców. Oprócz nich w skałach Dudnika znajdują się jeszcze: Jaskinia w Dudniku, Jaskinia Zawał, Komin Prawej Nogi Baby, Pochylnia Lewej Nogi Baby[4].

Przypisy

  1. 1 2 3 Jerzy Zygmunt, Krzysztof Mazik: Jaskinia między Studniami. [w:] Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny. [dostęp 2019-12-06].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  3. M. Szelerewicz, A. Górny, Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK Kraj, 1986, s. 200
  4. Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-12-06].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.