Hornsund
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze
Państwo

 Norwegia

Terytorium zależne

 Svalbard

Wymiary

30 × 12 km

Głębokość
 średnia
 maksymalna


90 m
260 m

Mapka zatoki
Fiord oznaczono małą literą a
Położenie na mapie Svalbardu
Mapa konturowa Svalbardu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Hornsund”
Położenie na mapie Arktyki
Mapa konturowa Arktyki, na dole znajduje się punkt z opisem „Hornsund”
Ziemia76°57′N 15°46′E/76,950000 15,766667

Hornsund – duży fiord znajdujący się w południowo-zachodniej części wyspy Spitsbergen, w norweskim archipelagu Svalbard leżącym na Oceanie Arktycznym. Fiord stanowi część Parku Narodowego Południowego Spitsbergenu.

Geografia

Fiord rozciąga się równoleżnikowo, z obu stron dochodzą do niego południkowo ułożone masywy górskie. Wznosi się nad nim Hornsundtind, najwyższa góra południowego Spitsbergenu (1431 m n.p.m.). Ma długość około 30 km, oddziela półwysep Sørkapp od głównej części Spitsbergenu. Otwiera się w kierunku Morza Grenlandzkiego, osiągając szerokość 12 km. W tej części brzegi są nizinne, porośnięte tundrą. Na klifach i piarżyskach znajdują się lęgowiska licznych ptaków morskich, z przewagą alczyków.

Hornsund ma długą linię brzegową, w której wyróżnić można wiele zatok i półwyspów. Powierzchnia fiordu powiększa się w tempie 1 km² rocznie, w związku z cofaniem się jęzorów lodowcowych wchodzących do fiordu. Recesja lodowców w Hornsundzie jest badana od 1900 roku. Istnieje przypuszczenie, że Sørkapp jest w rzeczywistości wyspą, a Hornsund cieśniną oddzielającą ją od Spitsbergenu, pokrytą we wschodniej części przez lodowiec, który w przyszłości może ulec stopieniu.

Przez trzy do siedmiu miesięcy w roku lód pokrywa zatoki wewnątrz fiordu. W sezonie zimowym zimny Prąd Sorkapski zanosi do niego także pak lodowy, rzadziej wieloletni lód.

Obecność ludzi

W fiordzie znajdują się ślady działalności myśliwskiej i wielorybniczej sięgające XVII wieku, m.in. chaty, piece do wytapiania tłuszczu wielorybów i groby. Nad Zatoką Białego Niedźwiedzia, stanowiącą część fiordu Hornsund, znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund, działająca od 1957 roku[1]. Na Przylądku Wilczka (Wilczekodden) w 1982 roku polarnicy postawili dziesięciometrowy krzyż, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

Przypisy

  1. Polska Stacja Polarna Hornsund. Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2013-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-02)]. (pol.  norw.  ang.).

Bibliografia

  • Hornsund. Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2013-11-27]. (pol.  norw.  ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.