Franciszek Wichura
Franek, Król astrachańskich szos
Postać z Czterech pancernych i psa
Ilustracja
Witold Pyrkosz, odtwórca roli Wichury
Pierwsze wystąpienie

Załoga

Ostatnie wystąpienie

Dom

Twórca

Janusz Przymanowski

Grany przez

Witolda Pyrkosza

Dane biograficzne
Pochodzenie

polskie

Przynależność

Ludowe Wojsko Polskie

Płeć

mężczyzna

Miejsce urodzenia

Warszawa

Rodzina

Hanna Borowianka (żona)

Inne informacje
Specjalność

kierowca, strzelec-radiotelegrafista

Franciszek Wichura (Franek, Król astrachańskich szos) – postać literacka z książki Janusza Przymanowskiego "Czterej pancerni i pies", a także postać filmowa z polskiego serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem (1966–1970).

Życiorys

Wichura pochodził z Warszawy gdzie jego wujek był taksówkarzem. W czasie okupacji radzieckiej został deportowany do Kazachstanu[1]. W 1 Brygadzie Pancernej zostaje kierowcą samochodu ciężarowo-terenowego. W chwili gdy załoga „Rudego” otrzymała nowy pięcioosobowy czołg Wichura dołącza do niej jako strzelec-radiotelegrafista. W powieści, na koniec III tomu, ożenił się z Hanią – bliźniaczką z Gdańska.

W serialu w rolę Franka wcielił się Witold Pyrkosz.

Odznaczenia

Stopnie wojskowe

  • kapral – stopień noszony od odcinka 1 do 20
  • plutonowy – w maju 1945 prawdopodobnie za akcję „Hermenegilda” lub udział w walkach o Berlin – odcinek 21

Pierwowzory historyczne

Pierwowzorem postaci miał być Franciszek Zawierucha.

Wichura był wprowadzony do powieści i serialu jako postać epizodyczna. Na prośbę widzów osoba króla kazachstańskich szos została rozszerzona do roli drugoplanowej, stając się na koniec drugiej serii (na początku III tomu) członkiem załogi „Rudego”[2].

Przypisy

  1. W czasach Polski Ludowej temat deportacji ludności polskiej z zachodniej Białorusi i Ukrainy był tematem tabu. Dlatego też w pierwszej załodze „Rudego” obok urodzonych w Związku Radzieckim Olgierda (Wasyla) i Grigorija znajdują się Janek z Gdańska i Gustlik z Ustronia, chociaż dużo bardziej prawdopodobne byłoby ich pochodzenie ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej.
  2. Witold Pyrkosz: Rola Wichury miała być tylko chałturą - Film w INTERIA.PL [online], film.interia.pl [dostęp 2019-02-19] (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.