Dwór w Lipinkach
Symbol zabytku nr rej. [A-103/M], 29.08.2007[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lipinki

Inwestor

Franciszek Straszewski, Jadwiga Straszewska

Ukończenie budowy

1909 r.

Pierwszy właściciel

Franciszek i Jadwiga Straszewscy

Położenie na mapie gminy Lipinki
Mapa konturowa gminy Lipinki, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Lipinki, dwór”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Lipinki, dwór”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Lipinki, dwór”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Lipinki, dwór”
Ziemia49°40′20,1090″N 21°17′42,1289″E/49,672252 21,295036

Dwór w Lipinkach – zabytkowy dwór szlachecki z początku XX w. znajdujący się w miejscowości Lipinki, w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim.

Historia

Budowę obecnego budynku dworu rozpoczęło małżeństwo Franciszek i Jadwiga Straszewscy. Ukończona ona została w 1909 r. Wcześniej, bo w 1870 roku, z wnuczką Jadwigi ożenił się oficer armii austro-węgierskiej Wincenty Byszewski, herbu Jastrzębiec. Po śmierci Straszewskich dwór przeszedł w ich posiadanie. W świadomości mieszkańców powszechnie nazywa się go właśnie dworem Byszewskich. Należący do nich majątek dworski obejmował 211 ha lasów, 64 ha użytków rolnych, 136 ha pól, na których od 1860 roku budowane były kopalnie ropy naftowej. Posiadłości Byszewskich po II wojnie światowej zostały rozparcelowane na mocy dekretu o reformie rolnej. Ziemia przypadła ubogiej ludności Lipinek, Wójtowej, Pagorzyny i Libuszy. Na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku w budynku dworskim umieszczono ośrodek zdrowia i aptekę, a w części dobudowanej pocztę. Zabytkową stodołę i spichlerz z XIX wieku rozebrano. Na placu przed rezydencją urządzone zostało boisko sportowe, a ogrodzenie zdemontowano. Od kilku lat park służy miejscowej młodzieży, która trenuje tu biegi przełajowe[2].

Ludwik Miętta-Mikołajewicz

W dworze tym mieszkał także powstaniec styczniowy Ludwik Miętta-Mikołajewicz, który jako rotmistrz poprowadził oddział kawalerii w słynnej bitwie o Miechów (17 II 1863). Służył pod Kurowskim, Langiewiczem i Różyckim. Był on spokrewniony z rodziną Straszewskich. W 1883 roku ożenił się w pobliskiej Osobnicy z Felicją de Laevaux. Jego żona i córka Jadwiga zmarły jednak w Olszy (obecnie część Krakowa). On sam, o czym świadczy wpis w księdze parafialnej Lipinek, zmarł 1 stycznia 1917 roku i pochowany został 3 stycznia w Lipinkach. Jego grób znajduje się poniżej kaplicy cmentarnej na tzw. starym cmentarzu w Lipinkach[3].

Przypisy

  1. Wykaz obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Małopolskiego z uwzględnieniem podziału na powiaty i gminy [online], wuoz.malopolska.pl [dostęp 2024-02-24].
  2. Piotr Popielarz, Zabytkowy dwór Byszewskich wraz z parkiem [online], elipinki.pl, 13 czerwca 2003 (pol.).
  3. Lipinki | Dwór Byszewskich [online], Mostthemost, 31 października 2022 (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.