Diabelski Kamień w Stróży

Diabelski Kamień – skalny ostaniec w miejscowości Stróża w powiecie myślenickim, w województwie małopolskim. Znajduje się w lesie na północno-wschodnich, opadających do doliny Raby stokach Kotonia w Beskidzie Makowskim[1]. Jest to zbudowana z piaskowca magurskiego ambona o wysokości 6,5 m. Jest rozcięta pionową szczeliną o szerokości około 1 m na dwie części, część zachodnia jest silnie przewieszona. W szczelinie dobrze widoczne są ławice piaskowców oraz ich zróżnicowanie na frakcje. Skałę porasta interesująca roślinność naskalna[2].

Z kamieniem tym, podobnie, jak z innymi tzw. diabelskimi kamieniami związana jest legenda, którą w 1929 r. opisał Jan Szczęsny Płatkowski[3]. Według tej legendy diabeł niósł z Tatr olbrzymi głaz, by go spuścić z dużej wysokości i zniszczyć kalwarię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Czym jednak bliżej był celu, tym kamień stawał się cięższy. Gdy przelatywał nad Kotoniem wybiła północ, diabeł nie dał już rady utrzymać kamienia i upuścił go[4].

W pobliżu Diabelskiego Kamienia prowadzi żółty szlak turystyczny z Pcimia na Kotoń. Szlak prowadzi grzbietem Słowiakowej Góry – kamień nie znajduje się przy szlaku. Można do niego dojść drogą odchodzącą na północny wschód od polany przy osiedlu Figuły[1]. Miejsce, w którym odchodzi ta droga oznakowane jest na drzewie czerwoną strzałką. Czas przejścia 2 min. Droga prowadzi obok niewielkiej polanki z widokiem na Łysinę w Paśmie Lubomira i Łysiny. Poniżej polanki droga przechodzi w ścieżkę prowadząca niskim grzbietem, w zakończeniu którego znajduje się Diabelski Kamień[2].

Szlak turystyczny

szlak turystyczny żółty PcimPękalówka – Kotoń

Przypisy

  1. 1 2 Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  2. 1 2 Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski: Beskid Myślenicki. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2005. ISBN 83-89188-41-4.
  3. Rękopis w zbiorach Muzeum Regionalnego Dom Grecki  w Myślenicach.
  4. Polska niezwykła. Stróża. Diabelski Kamień. [dostęp 2012-11-18].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.