Dżdżowniczki
Lumbriculidae[1]
Vejdovsky, 1884
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

pierścienice

Gromada

siodełkowce

Podgromada

skąposzczety

Rząd

Lumbriculida

Rodzina

dżdżowniczki

Dżdżowniczki (Lumbriculidae) – rodzina pierścienic zaliczanych do skąposzczetów. Są podobne, ale mniejsze od dżdżownic (Lumbricidae).

Rodzina jest szeroko rozprzestrzeniona. Obejmuje około 120 gatunków, w tym niektóre kosmopolityczne – np. dżdżowniczka (Lumbriculus variegatus) – i wiele endemicznych. Znaczne zróżnicowanie gatunkowe dżdżowniczek, w tym liczne endemity, stwierdzono w Bajkale (około 70 gatunków[2]), na Wyspach Japońskich i w Górach Skalistych. Z Europy znanych jest około 70 gatunków, a w Polsce 9, w tym jeden (Trichodrilus spelaeus) stwierdzony tylko w Polsce. Większość krajowych gatunków znana jest z gór.

Dżdżowniczki zasiedlają strefę przybrzeżną wód śródlądowych i mórz[3] oraz wody podziemne[4][5]. Występują też w wilgotnej glebie oraz ściółce. Kilka bajkalskich dżdżowniczek przystosowało się do życia w głębinach[2].

Mają wydłużone ciało o długości od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów i o czerwonawym lub brunatnawym, rzadziej żółtym lub białym zabarwieniu. Metamery są zaopatrzone w szczecinki ułożone po 2 lub więcej w pęczkach.

Większość żywi się martwą materią organiczną, nieliczne są drapieżnikami[5]. Rozmnażają się na drodze płciowej, a niektóre również bezpłciowo – przez fragmentację ciała i regenerację powstałych w podziale części[3] (architomia).

Zobacz też

Przypisy

  1. Lumbriculidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. 1 2 Kaygorodova et al. Molecular phylogeny of Baikalian Lumbriculidae (Oligochaeta): evidence for recent explosive speciation. „Comparative Cytogenetics”. 1 (1), s. 71-84, 2007. (ang.).
  3. 1 2 Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.
  4. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.
  5. 1 2 Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 645. ISBN 978-83-01-16108-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.