Dźwierzuty
Jezioro Szczepankowskie, Dźwierzutek
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Mrągowskie

Wysokość lustra

151,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

23,5-24,4 ha

Głębokość
 średnia


2,5 m

Położenie na mapie gminy Dźwierzuty
Mapa konturowa gminy Dźwierzuty, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dźwierzuty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dźwierzuty”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dźwierzuty”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dźwierzuty”
Ziemia53°43′44″N 20°59′53″E/53,728889 20,998056

Dźwierzutyjezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.

Opis

Zbiornik wydłużony z północy na południe. Wschodni brzeg jest wysoki i stromy, pokryty lasem, a na pozostałych, które są płaskie, ciągną się łąki, czasem podmokłe. Wschodnim brzegiem biegnie droga gruntowa, dalej na wschód jest nieużywana obecnie linia kolejowa Szczytno-Biskupiec. Ok. 1200 metrów na zachód przebiega droga krajowa nr 57. W odległości 1350 m leży wieś Szczepankowo, a 1000 m - Targowska Wola. Najbliższa duża wieś to Dźwierzuty. Dojazd do jeziora ze Szczytna drogą krajową nr 57 do Szczepankowa, następnie drogą gruntową na wschód. Jezioro jest hydrologicznie otwarte, wypływa z niego struga do jeziora Sasek Wielki.

Turystyka

Nad jeziorem znajduje się niewielki ośrodek wypoczynkowy, pole namiotowe i osiedle domków letniskowych. Akwen nie jest zbyt duży, płytki, roślinność wodna mocno rozwinięta, przy brzegach ciągnie się dość szeroki pas oczeretów, a dno pokrywają rozległe łąki podwodne, miejscami są one bardzo bujne i wysokie, sięgające niekiedy do połowy głębokości jeziora. Woda w jeziorze jest dość przejrzysta. Jest to akwen linowo-szczupakowy, można go zakwalifikować nawet do typu karasiowego. Występują tu: karasie, liny, szczupaki, płocie, krąp, miętus pospolityy, okonie, leszcze, karp i wzdręgi.

Dane morfometryczne

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 23,5 ha[1] do 24,4 ha[2]. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,5 m.

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 151,8 m n.p.m.[1].

Hydronimia

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Dźwierzuty[3]. W różnych publikacjach i na większości mapa topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Jezioro Szczepankowskie[1][4] lub Dźwierzutek.

Zobacz też

Przypisy

  1. 1 2 3 Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 377. ISBN 83-232-1732-7.
  2. według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 377. ISBN 83-232-1732-7.
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 77, ISBN 83-239-9607-5.
  4. Mapa topograficzna dostępna w serwisie geoportal.gov.pl. [dostęp 2011-02-27].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.