Cyrkowa Góra
Ilustracja
Wierzchołek Cyrkowej Góry, widok z polany Stasiówka
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Wyspowy, Karpaty

Wysokość

828 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Wyspowego
Mapa konturowa Beskidu Wyspowego, na dole nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Cyrkowa Góra”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Cyrkowa Góra”
Ziemia49°37′33,8″N 20°10′38,6″E/49,626056 20,177389

Cyrkowa Góra lub Cyrki (828 m) – wzniesienie w Beskidzie Wyspowym w miejscowości Lubomierz[1]. Ma charakter grzbietu, którego zachodnie stoki opadają do doliny Głębokiego Potoku i Wierzbienicy, wschodnie do doliny Butorowego Potoku (wszystkie są dopływami Mszanki). Południowe stoki stromo opadają do doliny Mszanki, północne przechodzą w stoki Kiczory (Kobylicy)[2].

Cyrkowa Góra ma dwa wierzchołki, ale ich nazewnictwo i topografia na mapach są zagmatwane. Mapa Geoportalu (w zakresie raster) wyróżnia wierzchołek: Cyrkowa Góra i niższy: Cyrkowa Skałka, jednak według zakresu orto Cyrkowa Skałka to jest grzbiet o nazwie Góra Cyrki, a Cyrkowa Skała jest odrębnym, wyższym wierzchołkiem o wysokości 823 m[2]. Mapa Compass podaje tylko nazwę Cyrki z wysokością 757 m[1].

Cyrkowa Góra jest w większości zalesiona, ale dolna część południowych stoków to pola uprawne i zabudowania wsi Lubomierz. Znajduje się tutaj najwyżej położone osiedle tej miejscowości (Skrzatki). Również w partiach grzbietowych jest kilka polan, m.in.: Stasiówka, Mierydzne. Oprócz osiedla Skrzatki pod górą znajduje się także osiedle Cerki, od którego prawdopodobnie wywodzi się nazwa góry[2].

Dolną częścią stoków Cyrkowej Góry prowadzi znakowany szlak turystyczny, który na Przełęczy pod Kobylicą (i zarazem na Polanie Folwarcznej) łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym z Mszany Dolnej na Jasień. Na grzbiet Cyrkowej Góry, na którym znajdują się widokowe polany nie prowadzi żaden szlak turystyczny, można tam jednak wejść polnymi drogami z Lubomierza lub podejść z polany Stasiówka[1].

Szlak turystyki pieszej

szlak turystyczny czarny – czarny: Lubomierz (kościół) – polana Folwarczna. 55 min., ↓ 35 min[1]

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Beskid Wyspowy 1: 50000. Mapa turystyczna, Kraków: Compass, 2006, ISBN 83-89165-86-4.
  2. 1 2 3 Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-11-27].
Widok z Gorców na Lubomierz i Cyrkową Górę
Widok z Gorców na Lubomierz i Cyrkową Górę
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.