Cyril Newall
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1886
Indie Brytyjskie

Data śmierci

30 listopada 1963

Gubernator generalny Nowej Zelandii
Okres

od 1941
do 1946

Poprzednik

lord Galway

Następca

lord Freyberg

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Zasługi (Wielka Brytania) Krzyż Wielki Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy)

Cyril Newall (ur. 15 lutego 1886 w Indiach, zm. 30 listopada 1963) – brytyjski wojskowy i polityk, dowódca Royal Air Force w pierwszych miesiącach II wojny światowej, gubernator generalny Nowej Zelandii w latach 1941–1946.

Życiorys

Ukończył Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst, po czym wstąpił do armii. W latach 1911–1913 uzyskał kwalifikacje pilota wojskowego, a następnie został instruktorem pilotażu służącym w Indiach Brytyjskich. W czasie I wojny światowej walczył we Francji. W 1926 został zastępcą szefa sztabu sił powietrznych, zaś w 1935 objął stanowisko dowódcy sił RAF na Bliskim Wschodzie. W 1937 otrzymał nominację na szefa sztabu RAF, co było wówczas najwyższym stanowiskiem w tym rodzaju wojsk przeznaczonym dla oficera służby czynnej i oznaczało faktyczne dowództwo nad brytyjskim lotnictwem. Musiał odejść ze stanowiska w 1940 po tym, jak stanowczo sprzeciwiał się wspieraniu przez RAF upadającej Francji. Jego niechęć do angażowania się na kontynencie była spowodowana obawami przed utratą znacznych sił, które mogłyby się przydać w razie ataku Niemiec bezpośrednio na Wielką Brytanię (obawy te znalazły wkrótce potwierdzenie w postaci bitwy o Anglię).

Po odejściu z armii otrzymał niezwykle prestiżowe, choć w praktyce głównie ceremonialne, stanowisko gubernatora generalnego Nowej Zelandii. Zgodnie z oczekiwaniami, był gorącym orędownikiem udziału tego kraju w wojnie. Został także zapamiętany ze swoich wpadek podczas publicznych przemówień. Jedno z jego orędzi radiowych zaczynało się od apostrofy Chłopcy z Marynarki, panowie z wojsk lądowych i dżentelmeni z lotnictwa...

Po powrocie do Europy otrzymał dziedziczny tytuł szlachecki barona Newall. Po jego śmierci w 1963, tytuł przejął jego syn Francis.

Herb lorda Newall

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.