Suma kontrolna (ang. checksum) – liczba uzyskana według specjalnego algorytmu służąca do zapewnienia integralności danych.
Komputer wysyłający dane oblicza ich sumę kontrolną i dołącza ją do pakietu danych. Komputer odbierający dane również oblicza sumę kontrolną, lecz z odebranych danych, i sprawdza, czy suma uzyskana przez niego zgadza się z sumą odebraną z pakietem danych. Jeśli nie, to znaczy, że dane uległy przekłamaniu.
Szczególnym przypadkiem sumy kontrolnej jest cyfra kontrolna[1] – zwykle ostatnia cyfra identyfikatora (np. w numerach PESEL, NIP, REGON, SIMC). Jeszcze innym przypadkiem sumy kontrolnej jest bit parzystości stosowany w transmisji szeregowej i m.in. dawniej w taśmach perforowanych. Podobnie danym zapisywanym w sektorze dysku towarzyszy suma kontrolna obliczana algorytmem CRC.
Algorytmy obliczania sumy kontrolnej:
- CRC,
- MD5 (tzw. funkcja skrótu),
- SHA-1 (tzw. funkcja skrótu),
- Adler-32,
- Algorytm Luhna, np. w numerach kart kredytowych, numerach ICCID kart SIM, europejskim numerze pojazdu (EVN)[2],
- cyfry kontrolne w numerach PESEL, NIP, REGON, dowodach osobistych, paszportach,
- numerach kont bankowych IBAN (MOD 97,10 wg ISO-7064), numerach ORCID i ISNI (ISO-7064 (MOD 11,2)),
- cyfry kontrolne w kodach kreskowych, np. ITF-6 obliczana zgodnie ze wzorem
- bit parzystości stosowany przy transmisji szeregowej łączem RS-232 lub na taśmie dziurkowanej. W tym przypadku liczba jest 1-bitowa,
- suma, suma bitowa, różnica bitowa stosowana w wielu protokołach transmisji danych.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Słownik terminologiczny informacji naukowej, Maria Dembowska, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, 1979, s. 33 .
- ↑ Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru oraz sposobu oznakowania pojazdów kolejowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 211).
Linki zewnętrzne
- dr inż. Romuald Żyłła: Co to jest cyfra kontrolna?. 2013. [dostęp 2018-07-17]. (pol.).