Bastion II „Nowowiejski”
Ilustracja
Dawna lokalizacja bastionu, widok od alei Mickiewicza. Obecnie w jego miejscu znajdują się kwartały kamienic między aleją Słowackiego, placem Inwalidów i ulicą Łobzowską.
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Kraków

Część

Twierdza Kraków

Typ

fort reditowy

Data budowy

1864–1866

Data opuszczenia

1907

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Bastion II „Nowowiejski””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Bastion II „Nowowiejski””
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Bastion II „Nowowiejski””
Ziemia50°04′13″N 19°55′35″E/50,070278 19,926389

Bastion II „Nowowiejski” – jeden z bastionów rdzenia Twierdzy Kraków, wybudowany w latach 1864–1866, zlokalizowany był pomiędzy dzisiejszymi ulicami Królewską, Pomorską i Łobzowską. Był to fort reditowy, o konstrukcji ziemno-drewnianej, posiadał pięcioboczny narys, ale nie posiadał kaponier ani na czole, ani po bokach. Istotnym elementem fortu była podobna do redity kaponiera wewnętrzna, której zadaniem była obrona fosy wału twierdzy i szyi bastionu. Fort otaczała sucha fosa, a dodatkowym elementem obronnym był dawny wał okopów miejskich zlokalizowany przed fortem. W sąsiedztwie fortu znajdowała się także tzw. Brama Pruska, przez którą prowadziła droga w stronę granicy z Prusami – dzisiejsza ulica Kazimierza Wielkiego i Łobzowska[1].

Przypisy

  1. Henryk Łukasik, Andrzej Turowicz: Twierdza Kraków – znana i nieznana, cz. III. Kraków-Międzyzdroje: Wyd. „Przedsięwzięcie Galicja”, 2002, s. 55–56.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.