Barssja oregoneńska
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

kustrzebniaki

Rząd

kustrzebkowce

Rodzina

piestrzycowate

Rodzaj

balsamka

Gatunek

barssja oregoneńska

Nazwa systematyczna
Balsamia oregonensis (Gilkey) K. Hansen & X.H. Wang
Persoonia 42: 195 (2019)

Barssja oregoneńska (Balsamia oregonensis (Gilkey) K. Hansen & X.H. Wang) – gatunek grzybów z rodziny piestrzycowatych (Helvellaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Balsamia, Helvellaceae, Pezizales, Pezizomycetidae, Pezizomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisała w roku 1925 Helen Margaret Gilkey, nadając mu nazwę Barssia orogenensis. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 2019 r. K. Hansen i X.H. Wang[1].

W pracy M.A. Chmiel ma nazwę barssja oregońska, która jest spolszczeniem nazwy naukowej Barssia oregonensis[1]. Jest niespójna z aktualną nazwą naukową. Gatunki należące do rodzaju Balsamia mają polską nazwę balsamka[2].

Morfologia

Grzyb podziemny łatwo rozpoznawalny, nawet w terenie, przez jeden (lub więcej) dużych zagłębień na powierzchni owocnika[3]. Owocnik czerwonawo-żółty, o średnicy 1–2,5 cm, mniej lub bardziej spłaszczony, z zagłębieniem wierzchołkowym tworzącym nieregularną jamę. Powierzchnia szorstka do brodawkowatej. Perydium składa się głównie z grubych strzępek, które czasami łączą się blisko powierzchni, tworząc nieregularny miąższ rzekomy, a napęczniałe końcówki strzępek czasami wystają z powierzchni, jak u Hydnotryopsis. Gleba z pustymi, niepołączonymi komorami i kanałami o ścianach pokrytych hymenium, uchodzącymi do zagłębienia owocnika. Hymenium składa się z regularnie ułożonych worków i parafiz. Worek przeważnie cylindryczny, czasem maczugowaty, 20–30 × 170 µm. Parafizy bardzo smukłe, nie nabrzmiałe na końcach, wystające 40–50 µm poza końce worków. Zarodniki gładkie, szkliste, elipsoidalne, 15 × 26 µm[4]. Dojrzałe zarodniki są różowawe i można je zobaczyć przez lupę[3].

Występuje na głębokości około 28 cm pod powierzchnią ziemi[4]. Jest grzybem jadalnym. Najczęściej występuje pod daglezją[3]. Występuje również w Polsce[2], ale jest rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek narażony, który zapewne w najbliższej przyszłości przesunie się do gatunków wymierających, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[5].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Index Fungorum [online] [dostęp 2022-02-10] (ang.).
  2. 1 2 Maria Alicja Chmiel, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany PAN, 2006, ISBN 978-83-89648-46-4.
  3. 1 2 3 Barssia oregonensis Gilkey (Identyfikator witryny) (Balsamia oregonensis) [online], Mushroom Observer [dostęp 2022-12-10].
  4. 1 2 H.M. Gilkey, Barssia oregonensis, „Mycologia”, 17 (10), Ascomycete.org, 1925 [dostęp 2022-12-10].
  5. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.