Bój na łące
Wojna Czerwonej Chmury
Ilustracja
Mapa przedstawiająca bitwę
Czas

1 sierpnia 1867

Miejsce

w pobliżu Fort C.F. Smith

Terytorium

Montana

Wynik

zwycięstwo Amerykanów

Strony konfliktu
US Army Dakotowie, Szejeni
Dowódcy
Sigismund Sternberg †
Al Colvin
Siły
20 żołnierzy
6 cywilów
500–800 wojowników
Straty
3 zabitych
4 rannych
60–300 zabitych
300 rannych[1]
Położenie na mapie Montany
Mapa konturowa Montany, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia45°20′06,55″N 107°52′03,52″W/45,335153 -107,867644

Bój na łące (ang. Hayfield Fight) – jedno ze starć wojny Czerwonej Chmury, stoczone 1 sierpnia 1867 pomiędzy żołnierzami armii amerykańskiej a Indianami, głównie Szejenami.

Tło konfliktu

W lipcu 1867, po swym dorocznym Tańcu Słońca, zgrupowanie wojowników z plemienia Oglala pod wodzą Czerwonej Chmury spotkało się z Szejenami nad brzegami rzeki Little Bighorn, gdzie zdecydowali się zaatakować i zniszczyć Fort C.F. Smith i Fort Phil Kearny, przeciw którym działali już od roku w celu uniemożliwienia białym wędrowania przez ich ziemie tak zwanym szlakiem Bozemana. Nie mogąc dojść do zgody, który fort należy zaatakować jako pierwszy, wojownicy podzielili się na dwa duże zgrupowania, z których jedno – liczące 500–800 wojowników – ruszyło na Fort C.F. Smith, a reszta z Czerwoną Chmurą na Fort Phil Kearny.

Starcie

29 lipca 1867 porucznik Sigismund Sternberg z 27. pułku piechoty stacjonującego w Forcie C.F. Smith, na czele 19 żołnierzy i 6 cywilnych kosiarzy, wyruszył z fortu na pobliskie (około 4 km od fortu) łąki nad brzegami rzeki Bighorn w Montanie, celem dokonania drugiego w tym roku pokosu traw na paszę dla koni. Tam zostali 1 sierpnia zaatakowani przez liczącą ponad 500 wojowników grupę Szejenów. Zostali wcześniej ostrzeżeni przez Indian z plemienia Wron, ale zbagatelizowali to ostrzeżenie.

Żołnierze, gdy usłyszeli strzały i indiańskie okrzyki wojenne, obsadzili korral zbudowany z gęstych, splątanych gałęzi wierzbowych opartych o podstawę z pni drzew[2], gdzie odpierali z powodzeniem – od wczesnego rana niemal do zachodu – powtarzające się ataki Indian, aż nadciągnęła odsiecz, która za pomocą kilku strzałów z haubicy rozproszyła Indian i ostatecznie zmusiła ich do odwrotu[3]. W potyczce śmierć ponieśli porucznik Sternberg i sierżant Navin oraz jeden cywil, J.C. Hollister. Sternberg nie chciał walczyć ukryty za prowizoryczną osłoną i zginął od strzału w głowę.

Gdy poległ również sierżant, dowodzenie objął jeden z cywilów, Al Colvin, weteran wojny secesyjnej nazywany „kapitanem Colvinem”, i to jemu obrońcy zawdzięczali swój sukces. Innym źródłem sukcesu były nowoczesne karabiny powtarzalne Springfielda Model 1866 (w które wyposażono żołnierzy wkrótce po masakrze Fettermana – wcześniej amerykańska piechota używała powolnych karabinów jednostrzałowych), a także 16-strzałowy, niezwykle wydajny karabin Henry’ego, którego używał Colvin[4]. Po bitwie policzono łuski i okazało się, że Colvin oddał ponad 300 strzałów do celów znajdujących się częstokroć w odległości mniej niż sto metrów[5].

Następnego dnia w bitwie na barykadzie wozów w pobliżu Fortu Phil Kearny większe siły Dakotów zostały pokonane w niemal ten sam sposób.

Przypisy

  1. Według różnych danych.
  2. Hebard, s. 160.
  3. G.R. Hebard nie potwierdza tej wersji.
  4. Hebard, s. 161.
  5. Hebard, s. 165.

Bibliografia

  • Grace Raymond Hebard: The Bozeman Trail, Historical Accounts of the Blazing of the Overland Routes, Volume II, The Arthur H. Clark Company 1922 (wersja digital).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.