Kancelaria Rzeszy projektu Alberta Speera, ukończona w 1939 roku
Zeppelinhaupttribüne na Reichsparteitagsgelände w Norymberdze

Architektura nazistowska – architektura promowana w III Rzeszy od 1933 roku do jej upadku w 1945 roku. Charakteryzuje się trzema formami: okrojonego neoklasycyzmu (typowe projekty Alberta Speera); ujednoliconego stylu, który czerpał inspirację z tradycyjnej architektury wiejskiej, zwłaszcza wysokogórskiej oraz utylitaryzmu w kolejnych dużych projektach infrastrukturalnych i przemysłowych lub kompleksach wojskowych. Nazistowska ideologia zezwalała na pluralizm w podejściu do architektury, jednak Adolf Hitler uważał, że forma powinna podążać za funkcjonalnością i optował przeciw „głupiej imitacji przeszłości”.

Ukoronowaniem tego ruchu był plan Germanii, proponowanej przebudowy niemieckiej stolicy Berlina po zwycięstwie nazistów podczas II wojny światowej. Albert Speer, który nadzorował projekt, przygotował większość planów dla nowego miasta. Tylko niewielka część „stolicy świata” została zrealizowana w latach 1937–1943. Podstawową funkcją planu było stworzenie dużego miasta w stylu klasycystycznym, opartego na osi wschód-zachód z kolumną zwycięstwa w centrum. Główne budynki, jak gmach parlamentu Rzeszy czy wielka hala (nie zbudowana) domykać miały szerokie aleje. Duża liczba zabytkowych budynków na terenie planowanej zabudowy została wyburzona. W związku z klęską III Rzeszy większość prac nie została rozpoczęta.

Obiekty w Polsce

Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, 1939–1945 (Felix Bräuler, Erich Böddicker, Arthur Reck)

Przykłady:

Plany germanizacji miast nie zostały zrealizowane, np. Plan Pabsta dla Warszawy. W Krakowie powstało osiedle przy ulicy Królewskiej[3]. Wybudowano część „Bloków” w Ciechanowie[4]. Osiedle mieszkaniowe powstało również w Pułtusku[5]. Oprócz tego Niemcy wytyczyli ulicę Garncarską w Kole i wybudowali przy niej kilkadziesiąt budynków mieszkalnych. W 2017 odbyła się w Poznaniu konferencja na temat architektury III Rzeszy w Polsce[6].

Przedstawiciele architektury

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], olsztyn.wyborcza.pl [dostęp 2018-07-07].
  2. Stadion Olimpijski we Wrocławiu – StadiumDB.com [online], stadiumdb.com [dostęp 2018-07-07] (ang.).
  3. Osiedle niemieckie przy ul. Królewskiej – SzlakModernizmu.PL [online], szlakmodernizmu.pl [dostęp 2018-07-07].
  4. Ciechanowskie „Bloki” – wyjątkowy przykład osiedla z czasów wojny – Urbnews.pl [online], urbnews.pl [dostęp 2018-07-07] (pol.).
  5. „Lifting” bloku poniemieckiego przy ulicy 17 Sierpnia 58. pultusk.pl, 2020-03-04. [dostęp 2022-02-13].
  6. http://ckzamek.pl/media/files/Architektura_okresu_III_Rzeszy_program.pdf
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.