ulica Garncarska
Osiedle Warszawskie
Ilustracja
ul. Garncarska
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koło

Długość

400 m

Przebieg
ul. Zielona
ul. Zduny
ul. Sportowa
ul. Zawadzkiego
Położenie na mapie Koła
Mapa konturowa Koła, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Garncarska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Garncarska”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Garncarska”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Garncarska”
52,199167°N 18,634395°E/52,199167 18,634395

Ulica Garncarska w Kole – jedna z ulic miasta. W całości wytyczona i zbudowana w okresie okupacji niemieckiej. Położona na terenie osiedla Przedmieście Warszawskie.

Rys historyczny

Od XV wieku na terenie obecnej ulicy Garncarskiej znajdowało się miasteczko o nazwie Zduny. Jego mieszkańcy trudnili się drobnym rzemiosłem oraz handlem. 17 sierpnia 1655 r. wojska szwedzkie zniszczyły niemal całkowicie Przedmieście. Do XX wieku ulicę pokrywały nadwarciańskie łąki.

Po zajęciu Koła przez Niemców w 1939 r. władze przystąpiły do budowy osiedla. Miała w nim zamieszkać część niemieckich oficerów i urzędników. Rękami Polaków i Żydów z kolskiego getta wybudowano kilkadziesiąt niemal identycznych murowanych bloków. Każdy z nich posiada schron przeciwlotniczy. Ulica układa się w kształt litery „S”. Do wyzwolenia w 1945 r. nosiła nazwę Sonneengartenstraβe (w wolnym tłumaczeniu ulica Słoneczne Ogrody).

Po zakończeniu II wojny światowej ulicę zamieszkali wysiedleni z Koła Polacy. W 1962 r. w jej sąsiedztwie wytyczono i zorganizowano Park 600-lecia. Wszystkie budynki są objęte opieką konserwatora zabytków.

Ulica dziś

Ulica Garncarska w granicach administracyjnych miasta Koła ma długość około 600 metrów.

Rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Zieloną. 400 metrów dalej krzyżuje się z niewielką ul. Zduny. Na 600 metrze kończy się skrzyżowaniem z ulicami Sportowa i Zawadzkiego. Na całej długości biegnie równolegle do sąsiedniej ulicy Toruńskiej.

Administracyjnie mieszkańcy ulicy Garncarskiej przynależą do kolskiej rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Duża część poniemieckiej zabudowy ulicy wpisana została do gminnej ewidencji zabytków[1].

Przypisy

Bibliografia

  • Józef Burszta, 600 lat miasta Koła, Poznań 1963
  • Józef Stanisław Mujta: 635 lat miasta Koła. Koło: Muzeum Technik Ceramicznych : Kolskie Towarzystwo Kulturalne, 1997. ISBN 83-86139-34-X.
  • Józef Stanisław Mujta: Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole : zarys dziejów. Koło: Muzeum Technik Ceramicznych, 2003. ISBN 83-919609-0-0.
  • Kazimierz Kasperkiewicz: Miejsca i obiekty walki i pamięci z lat wojny i okupacji 1939–1945 w Kole i powiecie kolskim. Koło: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Koła, 2004. ISBN 83-909030-9-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.