Anno Christi milleno – autobiograficzny wiersz Władysława z Gielniowa w języku łacińskim z XV wieku.

Tytuł utworu pochodzi od incipitu: Anno Christi milleno quadrin sexin secudno…. Rękopis utworu, sporządzony przez Jana z Komorowa, zawarty jest w jego kronice zakonu bernardyńskiego, przechowywanej w Bibliotece Czartoryskich w Krakowie.

Wiersz składa z ośmiu wersów. Dwa początkowe ułożone są leoninami, zaś pozostałe dystychami elegijnymi. Napisany został pod wpływem złożenia przez Władysława ślubów w zakonie bernardynów 1 sierpnia 1462 i uważany jest za najwcześniejszy utwór Władysława z Gielniowa. Rozpoczyna się nawiązaniem do dwóch faktów: spłodzenia Władysława przez jego ojca Piotra i wstąpienia Władysława do klasztoru w święto św. Piotra w Okowach. Następnie poeta dziękuje Bogu słowami psalmu 115 (116) i prosi go o łaskę godnego wypełnienia ślubów.

Bibliografia

  • Teresa Michałowska: Literatura polskiego średniowiecza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, s. 39. ISBN 978-83-01-16675-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.