Aleph (Automated Library Expandable Program Hebrew University of Jerusalem) – system biblioteczny firmy Ex Libris oparty na silniku Oracle umożliwiający automatyzację obsługi i integrację sieci katalogów bibliotecznych. System Aleph wspiera Unicode, wykorzystuje XML. Ponad 2200 instalacji systemu Aleph funkcjonuje obecnie w bibliotekach i konsorcjach ponad 60 krajów na świecie.

Biblioteki mogą współpracować ze sobą na poziomie centralnego katalogu (kontrola dubletów, wspólne kartoteki haseł wzorcowych), jak i wypożyczalni przy różnych zasadach udostępniania zbiorów (rejestracja czytelników na dwóch poziomach – globalnym i lokalnym).

System posiada polską wersję językową interfejsu i dokumentacji. Działa polski ośrodek wdrożeniowy systemu[1][2][3].

Architektura systemu

W oparciu o bazę Oracle system oferuje pracę w trybie klient-serwer. Graficzny interfejs użytkownika (GUI) zapewnia użytkownikowi przyjazne środowisko pracy. Własny serwer WWW, umożliwia korzystanie z katalogu spoza biblioteki (wyszukiwanie włącznie z możliwością złożenia zamówienia na dokument lub kserokopię i wglądu do własnego konta czytelniczego). System posiada również własny serwer Z39.50.

System Aleph składa się z trzech głównych warstw:

  • Najwyżej położona jest Warstwa Usług i Logiki Prezentacji. Poziom ten obejmuje: interfejs użytkownika, czyli GUI, oraz klientów Z39.50, obsługujących zdalne wyszukiwanie i pobieranie informacji. Dodatkowo może zostać zaimplementowany serwer OCLC, importujący dane bibliograficzne, a serwer SIP-2 może obsługiwać wypożyczenia samoobsługowe.
  • Usługi aplikacyjne stanowią środkową warstwę, obsługującą logikę aplikacji (logikę biznesową) i łączącą serwery z interfejsem Wejścia/Wyjścia i poziomem bazodanowym Oracle. Usługi aplikacyjne obejmują poziom API, używany przez system do bezpośredniego dostępu do danych i ich przetwarzania.
  • Trzeci, najniżej zlokalizowany jest poziom Oracle – warstwa Usług i Logiki Danych. Oracle jest wykorzystywany przez Aleph od początku istnienia systemu.

Język XML jest obsługiwany przez Aleph od wersji 16, w której raportowanie i wszelkie operacje z użyciem danych wyjściowych są oparte na standardowym szablonie XML Schema. XML jest również stosowany na ekranach informacyjnych GUI.

Ex Libris udostępnia również oprogramowanie X-serwer, umożliwiający zewnętrznym programom bezpośrednią komunikację z Aleph.

Wdrożenia w Polsce

Przypisy

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.