Biblioteka Politechniki Białostockiej
Ilustracja
Biblioteka Politechniki Białostockiej w budynku CNK, widok od strony ul. Świerkowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Adres

ul. Zwierzyniecka 16
15-333 Białystok

Dyrektor

mgr Elżbieta Kierejczuk, starszy kustosz dyplomowany

Data założenia

1951

Siglum

BSTOK 002[1]

Wielkość zbiorów

ok. 400 tys. wol[2]

Rodzaje zbiorów

książki i czasopisma z zakresu nauk technicznych, normy, elektroniczne bazy danych

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Politechniki Białostockiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Politechniki Białostockiej”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Politechniki Białostockiej”
Ziemia53°07′09,2″N 23°09′15,5″E/53,119222 23,154306
Strona internetowa

Biblioteka Politechniki Białostockiej jest jedną z większych bibliotek naukowo-technicznych w Polsce północno-wschodniej. Księgozbiór tworzy blisko 400 tysięcy książek, czasopism, norm i katalogów.

Biblioteka realizuje zadania na rzecz studentów i kadry naukowo-dydaktycznej Politechniki Białostockiej. Pełni również funkcję ośrodka naukowo-technicznego całego regionu podlaskiego i zapewnia w możliwie najkrótszym czasie łatwą dostępność do zbiorów zarówno w formie tradycyjnej, jak i do zasobów elektronicznych. Wychodzi naprzeciw nowym technologiom, dając możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi wyszukiwawczych.

Struktura Biblioteki PB

Dyrektor Biblioteki PB – mgr Elżbieta Kierejczuk, starszy kustosz dyplomowany

Z-ca Dyrektora – mgr Anna Gogiel-Kuźmicka, starszy kustosz dyplomowany

  • Biblioteka Główna:
    • Oddział Gromadzenia Zbiorów
    • Oddział Opracowania Zbiorów
    • Oddział Udostępniania Zbiorów
    • Oddział Informacji Naukowej
    • Biblioteczne Centrum Informatyczne

Historia Biblioteki PB

Dzieje Biblioteki związane są z historią i etapami rozwoju Uczelni. W 1949 r. została powołana z inicjatywy Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą upaństwowiono w 1951 roku. Następne przełomowe daty to rok 1964, w którym nastąpiło przekształcenie uczelni w Wyższą Szkołę Inżynierską i uruchomienie studiów dziennych oraz 1974 r. - uzyskanie statusu politechniki. W pierwszym roku istnienia Uczelnia nie miała własnego księgozbioru, a studenci i pracownicy naukowi korzystali ze zbiorów NOT-u.

Biblioteka uczelniana powstała w 1951 roku i nie miała dobrego startu. Zatrudniony był jeden pracownik, a w małym pomieszczeniu znajdowały się razem: magazyn książek, wypożyczalnia i czytelnia. Ponadto niskie fundusze na zakup wydawnictw i czasopism utrudniały dodatkowo rozwój nowej placówki. Na lepsze warunki trzeba było czekać długie lata. Dopiero w 1963 r. uzyskano drugi etat, dzięki czemu zaczął powstawać katalog alfabetyczny książek.

Kolejny etap rozwoju biblioteki wiąże się z uzyskaniem w 1965 r. większego lokalu, co umożliwiło wydzielenie czytelni i wypożyczalni. Zwiększone dotacje Ministerstwa Szkół Wyższych i Nauki na rozwój Uczelni pozwoliły w ciągu dziesięciu następnych lat czterokrotnie zwiększyć zbiory biblioteczne.

Wraz z przekształceniem w 1974 r. Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Politechnikę Białostocką nastąpił szczególnie dynamiczny rozwój biblioteki, przejawiający się przede wszystkim we wzroście kadry, zbiorów i użytkowników. Nadanie Uczelni uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich, powołanie nowych kierunków i specjalności oraz wzrost liczby studentów i pracowników naukowo-technicznych, postawiły przed biblioteką nowe zadania, którym musiała sprostać. W tym czasie udostępniano w czytelni ogólnej, czytelni czasopism i wypożyczalni 90 tys. zbiorów i 800 tytułów czasopism. Przy gromadzeniu księgozbioru szczególną uwagę zwracano na literaturę naukową polską i zagraniczną oraz na zakup podręczników i skryptów w liczbie egzemplarzy odpowiadającej potrzebom studentów. Troszczono się również o kadrę inżynierską i wszystkich zainteresowanych naukami technicznymi w regionie.

Rozwój sieci bibliotecznej był adekwatny do powiększających się potrzeb Uczelni. Pierwsza biblioteka wydziałowa powstała w 1971 r., następne w miarę powoływania wydziałów lub oddawania nowych budynków. Działały na zasadzie filii BG, z centralnym gromadzeniem i opracowaniem zbiorów. Księgozbiory specjalistyczne bibliotek wydziałowych, stale aktualizowane, były udostępniane tylko na miejscu.

Trudne warunki lokalowe szybko rozwijającej się Uczelni spowodowały, ze rozpoczęto budowę miasteczka akademickiego. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia Biblioteka Główna uzyskała w 1980 r. nowe pomieszczenia w budynku Wydziału Mechanicznego. W tym samym czasie zatwierdzono strukturę organizacyjną Biblioteki. Powstanie oddziałów bibliotecznych umożliwiło nie tylko specjalizację i wyższy poziom świadczonych usług, ale również stworzyło warunki do realizacji nowych zadań w zakresie działalności informacyjnej.

W 2001 roku utworzono dwie nowe biblioteki - Bibliotekę Zamiejscowego Wydziału Mechanicznego w Suwałkach (oddział już nieistniejący) i Bibliotekę Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem w Hajnówce.

W 2003 roku powstał Punkt Informacji Normalizacyjnej zajmujący się informacją normalizacyjną oraz sprzedażą produktów normalizacyjnych.

W 2006 roku zgodnie z nowym Statutem Uczelni nastąpiła zmiana nazwy Biblioteki na Biblioteka Politechniki Białostockiej.

Od października 2012 roku siedziba biblioteki znajduje się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia, które położone jest na terenie kampusu Politechniki Białostockiej[2]. Pomieszczenia Biblioteki Głównej Politechniki Białostockiej zajmują powierzchnię 3678 m². W 2017 roku Biblioteka PB obchodziła 66-lecie powstania. Z tej okazji powstała wirtualna wystawa ukazująca historię Biblioteki PB.

System komputerowy

W 1995 roku został wdrożony system ALEPH, umożliwiający automatyzację wszystkich procesów bibliotecznych: gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów. W 2016 roku biblioteka uruchomiła multiwyszukiwarkę naukową Primo, która umożliwia przeszukiwanie w jednym okienku wszystkich zasobów Biblioteki PB, co optymalizuje proces wyszukiwania potrzebnych informacji[2].

Galeria

Przypisy

  1. Biblioteka Narodowa, Wykaz siglów bibliotek uczestniczących w centralnych katalogach Biblioteki Narodowej [online], 2001 [dostęp 2019-06-07].
  2. 1 2 3 Politechnika Białostocka, Biblioteka Politechniki Białostockiej : centrum nowoczesnego kształcenia [online], 2017 [dostęp 2019-06-07].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.