Budynek przy ul. Toruńskiej 55-57 | |
Data założenia | |
---|---|
Państwo | |
Województwo | |
Adres |
ul. Toruńska 55–57 85-023, |
Liczba studentów |
1811[1] (2022) |
Rektor | |
Członkostwo | |
Położenie na mapie Bydgoszczy | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego | |
53°07′08,44″N 18°01′14,63″E/53,119010 18,020730 | |
Strona internetowa |
Akademia Kujawsko-Pomorska (dawniej Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa (KPSW) – niepubliczna szkoła wyższa utworzona w Bydgoszczy przez Helenę i Romana Czakowskich.
Charakterystyka
Akademia Kujawsko-Pomorska to uczelnia akademicka (uprawniona do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego[2]) o trzech wydziałach. Proces dydaktyczny realizowany jest na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich (II stopnia) studiach doktorskich oraz podyplomowych w kilkudziesięciu zakresach. W 2020 r. ofertę edukacyjną tworzyło 11 kierunków studiów i ok. 60 zakresów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Najbardziej prestiżowym kierunkiem jest prawo (studia magisterskie), które uczelnia prowadzi jako jedyna w Bydgoszczy. Oprócz Bydgoszczy uczelnia prowadzi nauczanie podyplomowe w ośrodkach zamiejscowych m.in. w Pile, Słupsku, Lublinie, Opolu, Olsztynie[3].
Integralnym elementem AKP jest, działające od 2003 roku, Biuro Karier, które służy studentom i absolwentom w wyborze drogi zawodowej oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (od 2006/2007, nagrodzony przez Ministerstwo Gospodarki – znalazł się wśród czterech najlepszych w Polsce) prowadzony przez studentów, który wspomaga młodych ludzi chcących podjąć własną działalność gospodarczą.[3].
AKP obejmuje ścisłym patronatem Zespół Szkół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia, zawierający przedszkole oraz szkoły średnie i technika zawodowe[3].
Akademia Kujawsko-Pomorska funkcjonuje na zasadach non-profit, co oznacza, że cały zysk jest przeznaczany na inwestycje. W ramach współpracy zagranicznej uczestniczy w programach LLP – Erasmus, Leonardo da Vinci oraz realizuje wymianę zagraniczną studentów i nauczycieli. Uczelnia jest organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji oraz seminariów naukowych. Od 2005 roku funkcjonuje Wydawnictwo KPSW, dla wydawania publikacji naukowych[4].
Statystyki
Na podstawie Raportu o uczelniach niepublicznych w Polsce, udostępnionego przez portal „Perspektywy.pl”[5] Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa zalicza się do większych uczelni niepublicznych w Polsce północnej:
- liczba studentów 2011: 5606 (1. miejsce w Bydgoszczy, 2. miejsce w regionie, 16. miejsce w kraju)
- studenci stacjonarni 2011: 540
- uczestnicy studiów podyplomowych 2011: 628
- studenci obcokrajowcy 2011: 16
- przyjęci na studia 2010/2011: 2200
- konferencje naukowe 2000–2011: 94
Osiągnięcia
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa posiada szereg medali i wyróżnień, m.in. certyfikat „Wiarygodna Szkoła”. W 2005 i 2006 r. zajęła pierwsze miejsce w Bydgoszczy według rankingu „Perspektyw” i „Rzeczypospolitej” w kategorii szkół niepublicznych prowadzących studia zawodowe i licencjackie[3]. W 2011 r. KPSW jako jedyna uczelnia z Polski została wybrana na partnera naukowego Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, powołanej przez papieża 1 marca 2010 r. Oprócz uczelni bydgoskiej, w programie uczestniczą: Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca Jezusa w Mediolanie oraz Papieski Uniwersytet Laterański[6].
Historia
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa powstała z inicjatywy Heleny i Romana Czakowskich, prowadzących od 1992 r. Zespół Szkół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia. Obejmował on w 2004 r. dwa przedszkola, Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Liceum Ekonomiczne, Technikum Gastronomii i Hotelarstwa, Technikum Gastronomii i Hotelarstwa dla Dorosłych, Liceum Ogólnokształcące i Ekonomiczne dla Dorosłych oraz Studium Policealne[7].
13 września 2000 r. minister edukacji narodowej wydał zgodę na powstanie uczelni, a 29 grudnia 2000 r., pod nazwą Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy została wpisana do rejestru uczelni niepaństwowych pod numerem 51[8]. Pierwszym rektorem został prof. dr hab. Jan Jakóbowski[9]. Decyzja Ministra obejmowała zgodę na prowadzone przez KPSW trzyletnich licencjackich studiów zawodowych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym[7].
Uczelnia rozpoczęła statutową działalność w styczniu 2001 r. oferując dwa kierunki[7]:
- Administrację – specjalność „administracja publiczna”
- Pedagogikę – specjalności: „resocjalizacja z profilaktyką społeczną” i „wychowanie z profilaktyką uzależnień”.
W 2004 r. na uczelni istniały dwa wydziały z 8 specjalnościami nauczania oraz podejmowano czynności przygotowujące do uruchomienia trzeciego wydziału – Ekonomii. Poza tym istniały również ogólnouczelniane jednostki dydaktyczno-organizacyjne jak: Studium Języków Obcych, Studium Informatyki i Mediów Edukacyjnych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Studium Studenckich Praktyk Zawodowych oraz Biuro Karier[7].
Od 2005 r. wyniku uruchomienia nowych kierunków studiów, uczelnia zmieniła profil na humanistyczno-ekonomiczny, zaś w 2006 r. zyskała charakter akademicki poprzez zgodę MEN na prowadzenie uzupełniających studiów magisterskich na kierunku pedagogika. W 2007 r. otrzymała zgodę na uruchomienie trzech nowych kierunków – filologii, stosunków międzynarodowych oraz geodezji i kartografii. Tym samym KPSW powiększyła się o dwa nowe wydziały – filologiczny i techniczny. W kolejnych latach otwierano kolejne kierunki: w 2009 r. – budownictwo, administracja (magisterska), w 2010 r. – filologia hiszpańska, praca socjalna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, informatyka oraz prawo (studia magisterskie)[10]. W lipcu 2011 r. uczelnia uzyskała zgodę MEN na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku ekonomia oraz na uruchomienie studiów inżynierskich na kierunku inżynieria bezpieczeństwa[11].
W pierwszym roku istnienia uczelni kadrę naukową stanowiło 43 nauczycieli akademickich, zaś w 2004 r. 108 osób; w tym: 6 profesorów tytularnych, 17 profesorów uczelnianych z habilitacją, 34 doktorów i 51 magistrów. Kadra KPSW w latach 2001–2004 zorganizowała konferencje naukowe z tematyki: profilaktyki uzależnień w szkole i środowisku lokalnym (2002); perspektyw wychowania przedszkolnego (2003) oraz funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie w perspektywie społecznej, psychologicznej i biologicznej (2004). W ramach wymiany międzynarodowej uczelnia współpracowała m.in. z uniwersytetami na Łotwie, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji[7].
W kolejnych latach istnienia uczelni zwiększała się liczba studentów, od 521 w 2001 r. do 1632 w 2003[7], zaś w 2008 r. sięgnęła 6220 osób.
Baza lokalowa
Początkowo siedziba uczelni została zlokalizowana w budynku przy ul. Warmińskiego 3. W 2002 r. zakupiono i zaadaptowano na potrzeby uczelni obiekt przy ul. Władysława Bełzy 2, który zmodernizowano na potrzeby Wydziału Pedagogicznego, a w styczniu 2004 r. budynek przy ul. Piotrowskiego 12–14, gdzie umieszczono Wydział Administracji i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Ekonomii oraz Rektorat. Od 2012 r. w budynku przy ul. Piotrowskiego 12–14 mieścił się Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Ekonomiczno-Społeczny.www.kpsw.edu.pl W roku akademickim 2014/2015 Wydział Pedagogiczny połączył się w Wydziałem Filologicznym tworząc Wydział Nauk Społecznych i Filologicznych.Wydział Prawa i Administracji połączył się z Wydziałem Ekonomiczno-Społecznym tworząc Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Kolejny obiekt uczelni mieści się przy ul. Toruńskiej 55-57, obejmując obszar około 1 ha, gdzie planowano wzniesienie od podstaw własnego kampusu uczelni, składającego się z trzech budynków dydaktycznych, domu studenckiego, hotelu asystenckiego oraz hali sportowo-widowiskowej[12]. Prace przy wznoszeniu obiektów zainicjowano w 2005 r. Użytkowanie pierwszego skrzydła kampusu rozpoczęto w 2008 r. Mieszczą się w nim wydziały: Pedagogiczny, Filologiczny oraz Techniczny. Działa tu również Międzynarodowe Centrum Nauki i Edukacji, Centrum Wystaw Artystycznych oraz Akademickie Radio Internetowe MEGAFON. W 2009 r. rozpoczęła się budowa drugiego skrzydła kampusu. W 2011 r. do nowego skrzydła przeniesiona Wydział Filologiczny i Wydział Techniczny. W 2012 r. oddano do użytku trzecie skrzydło kampusu, gdzie obecnie mieści się Rektorat[3]. Aktualnie budynek przy ul. Toruńskiej jest główną siedzibą Uczelni, w której mieści się m.in. Rektorat, wszystkie Wydziały i Biblioteka Główna.
Struktura
Wydział Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych
Dziekan – dr Tomasz Kowalczyk
Centrum Obsługi Studenta – ul. Toruńska 55/57
Wydział Nauk Medycznych
Dziekan – dr Agnieszka Łukomska
Centrum Obsługi Studenta – ul. Toruńska 55/57
Wydział Nauk Inżynieryjno-Technicznych
Dziekan – dr inż. Jan Owedyk
Centrum Obsługi Studenta – ul. Toruńska 55/57
Kierunki
Poniżej podano kierunki i specjalności studiów oferowane w r.a. 2020/2021 r.
Studia licencjackie (3 lata)
- Pedagogika
- Terapia zajęciowa z integracją sensoryczną.
- Resocjalizacja z kryminologią
- Artpedagogika
- Pedagogika kultury i zarządzanie instytucjami kulturalnymi
- Doradztwo zawodowe i personalne w planowaniu kariery z elementami przedsiębiorczości
- Opieka nad dzieckiem i wczesne wspomaganie rozwoju
- Pedagogika rewalidacyjna
- Profilaktyka uzależnień z terapią
- Pedagogika opiekuńcza
- Pedagogika ogólna
- Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
- Pedagogika społeczna ze wczesnym wspomaganiem rodziny
- Pedagogika rekreacyjna z elementami odnowy biologicznej
- Pedagogika opieki nad osobami starszymi
- Pedagogika wspierająca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- Psychopedagogika
- Praca z osobami niedostosowanymi społecznie
- Administracja
- Administracja publiczna
- Bezpieczeństwo publiczne
- Administracja samorządowa
- Administracja gospodarcza
- Administracja w służbie zdrowia
- Administracja europejska
- Administracja i prawo w biznesie
- Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości
- Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych
- Organizacja i zarządzanie w administracji
- Własność intelektualna w sferze publicznej
- Ekonomia
- Ekonomia menedżerska
- Ekonomia przedsiębiorstw
- Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne
- Zarządzanie własnością przemysłową w gospodarce
- Handel międzynarodowy
- Prawo w biznesie
- Rachunkowość przedsiębiorstw i finanse
- Psychologia w biznesie
- Marketing i public relations
- Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw
- Filologia
- Filologia angielska
- Filologia hiszpańska
- Filologia rosyjska
- Filologia germańska
- Praca socjalna
- Pielęgniarstwo
- Finanse i rachunkowość
- Rachunkowość przedsiębiorstw i finanse
- Finanse i bankowość
Studia inżynierskie (3,5 r.)
- Geodezja i kartografia
- Budownictwo
- Budownictwo energooszczędne
- Rewitalizacja obiektów budowlanych
- Budownictwo ogólne
- Technologia i organizacja budownictwa
- Budownictwo drogowe
- Informatyka
- Teleinformatyka
- Grafika komputerowa
- Technologie internetowe
- Informatyka w usługach finansowych
- Systemy baz danych
- Sieci komputerowe i bezpieczeństwo systemów
- Inżynieria obrazu i dźwięku
- Inżynieria oprogramowania
Studia magisterskie (5 lat)
Studia magisterskie (2 lata)
- Pedagogika
- Terapia zajęciowa z integracją sensoryczną.
- Resocjalizacja z kryminologią
- Artpedagogika
- Pedagogika kultury i zarządzanie instytucjami kulturalnymi
- Doradztwo zawodowe i personalne w planowaniu kariery z elementami przedsiębiorczości
- Opieka nad dzieckiem i wczesne wspomaganie rozwoju
- Pedagogika rewalidacyjna
- Profilaktyka uzależnień z terapią
- Pedagogika opiekuńcza
- Pedagogika ogólna
- Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
- Pedagogika społeczna ze wczesnym wspomaganiem rodziny
- Pedagogika rekreacyjna z elementami odnowy biologicznej
- Pedagogika opieki nad osobami starszymi
- Pedagogika wspierająca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- Psychopedagogika
- Praca z osobami niedostosowanymi społecznie
- Administracja
- Administracja publiczna
- Bezpieczeństwo publiczne
- Administracja samorządowa
- Administracja gospodarcza
- Administracja w służbie zdrowia
- Administracja europejska
- Administracja i prawo w biznesie
- Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości
- Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych
- Organizacja i zarządzanie w administracji
- Własność intelektualna w sferze publicznej
- Ekonomia
- Ekonomia menedżerska
- Ekonomia przedsiębiorstw
- Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne
- Zarządzanie własnością przemysłową w gospodarce
- Handel międzynarodowy
- Prawo w biznesie
- Rachunkowość przedsiębiorstw i finanse
- Psychologia w biznesie
- Marketing i public relations
- Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw
- Pielęgniarstwo
- Budownictwo
Studia podyplomowe
- Studia dla nauczycieli i pracowników wspomagania terapeutycznego
- Diagnoza, dysleksja rozwojowa, terapia pedagogiczna z elementami pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Przygotowanie pedagogiczne
- Logopedia szkolna – terapia dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej
- Logopedia ogólna
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wczesna interwencja z wykorzystaniem wybranych metod neurofizjologicznych
- Terapia zajęciowa
- Zarządzanie oświatą
- Przedsiębiorczość, doradca zawodowy
- Oligofrenopedagogika z komunikacją alternatywną
- Socjoterapia, trener warsztatu umiejętności psychospołecznych
- Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna z kuratelą sądową
- Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
- Plastyka, muzyka, wiedza o kulturze, organizacja zajęć artystycznych
- Terapia ruchem, gimnastyka kompensacyjno-korekcyjna z elementami masażu
- Wspomaganie rozwoju i edukacja uczniów z autyzmem z elementami integracji sensorycznej
- Asystent rodziny, koordynator pieczy zastępczej
- Kynoterapia i alpagoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz osobami starszymi
- Integracja sensoryczna
- Opieka senioralna w tym nad osobami z chorobą Alzheimera
- Pedagogika tańca
- Profilaktyka i terapia uzależnień
- Technika, wychowanie techniczne
- Terapia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (w tym z ADHD)
- Pomoc psychologiczna i interwencje systemowe w rodzinie
- Edukacja dla bezpieczeństwa (wraz z kursem sanitarnym)
- Edukacja prawna w szkole
- Język angielski w wychowaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym
- Przygotowanie, wspomaganie procesu opieki i wychowania dzieci w rodzinie zastępczej, adopcyjnej, rodzinnym domu dziecka
- Andragogika
- Studia dla sfery instytucjonalnej i gospodarczej
- Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne
- Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami
- Administracja
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Neurolingwistyczne Programowanie w biznesie – Wywieranie wpływu osobistego w biznesie
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
- Rachunkowość i finanse
- Psychologia w biznesie
- Logistyka gospodarcza – administrowanie
- Wycena nieruchomości
- Finanse samorządowe i rachunkowość budżetowa
- Analiza, doradztwo finansowe
- Kadry i płace w zarządzaniu
- Prawo egzekucyjne, windykacja
- Prawo samorządu terytorialnego i administracji
- Tłumacz języka angielskiego
- Promocja gminy, miasta i regionu
- Coach rozwoju fizycznego i odnowy biologicznej
- Kurs przygotowawczy na aplikacje prawnicze
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023 (wyniki wstępne) [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 2023-09-28] .
- ↑ Telewizja Polska S.A , Nowa akademia na mapie regionu. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa zmieniła status [online], bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2023-10-22] (pol.).
- 1 2 3 4 5 http://www.kpsw.edu.pl dostęp 26-07-2013
- ↑ Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy. [dostęp 2011-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-19)].
- ↑ http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4060&Itemid=875 Raport o uczelniach niepublicznych w Polsce 2011 Perspektywy.pl
- ↑ „Przewodnik Katolicki” nr 24, 12.06.2011, str. 10
- 1 2 3 4 5 6 Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ISBN 83-917322-7-4
- ↑ Pismo MEN Nr DNS-1-0145-572/EKO/2000, w nowym rejestrze szkół wyższych figuruje pod nr 190
- ↑ Nie żyje prof. Jan Jakóbowski, pierwszy rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej
- ↑ http://www.kpsw.edu.pl dostęp 5-07-2011
- ↑ https://polon.nauka.gov.pl/opi/aa/run?execution=e2s7 Informacje o szkole w rejestrze uczelni wyższych
- ↑ Gazeta pomorska. pl. [dostęp 2011-07-10].
Bibliografia
- Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ISBN 83-917322-7-4
- Romeyko-Baciarelli Krystyna: Miasto studentów. [w.] Kalendarz Bydgoski 2004
- Strona internetowa KPSW
- Informacje o szkole w rejestrze uczelni wyższych