wieś | |
Szkoła podstawowa w Łasi | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Powiat | |
Gmina | |
Liczba ludności (2011) | |
Strefa numeracyjna |
29 |
Kod pocztowy |
06-225[3] |
Tablice rejestracyjne |
WMA |
SIMC |
0519802[4] |
Położenie na mapie gminy Rzewnie | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa mazowieckiego | |
Położenie na mapie powiatu makowskiego | |
52°50′45″N 21°17′07″E/52,845833 21,285278[5] |
Łaś – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim, w gminie Rzewnie[4][6].
Według administracji kościelnej miejscowość należy do parafii Szelków.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.
Część obszarów leśnych otaczających Łaś przynależy terytorialnie do Nadleśnictwa Pułtusk[7].
Położenie geograficzne
Wieś usytuowana jest w północno-wschodniej części Niziny Mazowieckiej oraz na południowym krańcu Puszczy Zielonej. Niemal z każdej strony otacza ją kompleks leśny[8] W odległości ponad 6 km na południowy wschód przepływa rzeka Narew, której odnoga w przeszłości geologicznej płynęła przez obszar Łasi. Tereny Łasi pokrywają lasy, łąki, pola uprawne oraz niewielkie stawy. To wszystko w połączeniu z lokalnym pofałdowaniem terenu tworzy dość specyficzny krajobraz[9].
Historia
Tereny Łasi i okolic od pradawnych czasów cechowała obfitość lasów i wód. Nazw wielu małych źródeł, stawów i strumieni historia pisana nie wspomina. Jednak zapiski z 1426 r. dotyczące m.in. południowych obszarów dawnej parafii czerwonkowskiej wymieniają rzekę Łasę, która płynęła przez obszar Łasi, Słojk i Rzewnia[10]. Ta sama rzeka wymieniana jest również w źródłach pochodzących z końca XV wieku i pojawia się pod nazwą Łaś[11]. Fakt, iż przez obszar dzisiejszej wsi przepływała niegdyś rzeka Łasa lub po prostu Łaś może tłumaczyć specyficzne ukształtowanie terenu tej miejscowości a także obecność wielu łąk torfowych i mokradeł. Te ostatnie są pozostałością po bagnach, które występowały w Łasi. Pamięć o nich przetrwała nie tylko wśród mieszkańców tej miejscowości, ale również w nazwie "biel", która do dzisiaj funkcjonuje, a która jest jednym z terminów oznaczających bagno[12].
Za czasów rządów króla Zygmunta Starego Różan stał się siedzibą starosty grodowego, wówczas w jego granicach administracyjnych znajdowała się m.in. Łaś[13].
Wieś wspominana jest również w dokumentach historycznych dotyczących parafii Szelków. Dowiadujemy się z nich o przynależności wioski do tej parafii już od XVIII wieku. W źródłach tych Łaś pojawia się z dopiskiem w nazwie: Królewszczyzna[14] administracyjnie przynależna do starostwa różańskiego[15]. Wsie królewskie były własnością króla, dlatego z jego ramienia powoływane były osoby do zarządzania tymi dobrami. W przypadku Łasi taką osobą był Mikołaj Glinka starosta makowski[16], który był posłem z ziemi różańskiej na Sejm Czteroletni i gorącym zwolennikiem Konstytucji 3 maja. Dodać należy, że w przypadku wspomnianych wsi królewskich, szanse na rozwój były większe a obciążenia ludności były znacznie mniejsze
Przynależnością do dóbr królewskich Łaś mogła się cieszyć zapewne do III rozbioru Polski. Zarówno granice I jak i II rozbioru pominęły wioskę. Dopiero ostatni dokonany zabór dokonany 1795 roku sprawił, iż Łaś wraz z Warszawą i Mazowszem znalazła się pod zaborem pruskim[17]. 28 lipca 1796 król pruski Fryderyk Wilhelm II ogłosił dekret, na mocy którego dobra królewskie, starostw i duchownych miały zostać przejęte przez skarb pruski. Tak też musiało stać się z Łasią, gdyż w spisach statystycznych z 1827 r. obok jej nazwy znajdujemy dopisek wieś rządowa[18]. Łaś liczyła wówczas 238 mieszkańców i 42 domostwa. Posiadała też szkołę początkową ogólną z jedną klasą. Wedle ówczesnego podziału administracyjnego należała do gminy Sielc.
Działania Napoleona, które miały miejsce w Europie na przełomie XVIII/XIX wieku zmieniły sytuację polityczną porozbiorowej Polski. Wówczas, na mocy traktatów pokojowych zawartych 7 lipca 1807 roku w Tylży między Francją, Rosją i Prusami, zostało utworzone Księstwo Warszawskie. W jego granicach znalazła się również Łaś. Stan ten utrzymywał się do 1815 r.
Traktat rosyjsko-austriacko-pruski z 3 maja 1815 r. zadecydował o podziale Księstwa Warszawskiego, a jego część – włącznie z Łasią – została konstytucyjnie związana z Imperium Rosyjskim. Powstałe w ten sposób i podległe Rosji Królestwo Polskie (kongresowe) trwało aż do 1916 r. Tłumaczy to zapewne żywą pamięć mieszkańców o rusyfikacji.
Oświata
Do września 2004 r. w Łasi funkcjonowała szkoła podstawowa[19], która niegdyś była szkołą publiczną i poza uczniami z Łasi, uczęszczali do niej uczniowie z Kaptur, Rostek i Tłuszcza oraz nieistniejącej już dziś miejscowości o nazwie Kwiatkowo. Plac pod budowę szkoły jak i sam budynek ufundowali mieszkańcy wsi. Szkoła zaczęła funkcjonować jeszcze przed wojną w 1932 r. Do szkoły uczęszczał[20] m.in. Jan Abramski a w latach 50. Stanisław Matysiak oraz Ryszard Makowski. Obecnie po szkole pozostał budynek. Po rozwiązaniu łaskiej szkoły uczniowie zostali przeniesieni do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rzewniu.
Przed wybudowaniem wspomnianej szkoły istniało nauczanie w domach. Mieszkańcy użyczali swych domów, w celu umożliwienia wyedukowania dzieci i młodzieży. Ponadto zapewniali nocleg i schronienie nauczycielom dojeżdżającym z bardziej oddalonych miejscowości.
Sołtysi[21]
- Marzena Chojnowska[22] (od 2007 r.)
- Ewa Bożena Markowska[23] (1999 - 2007)
- Stanisław Makowski (został wybrany, ale po dwóch dniach z przyczyn osobistych złożył rezygnację)
- Andrzej Gos (1995 - 1999)
- Jerzy Tymiński (1979 -1995)
- Władysław Kordowski
- Stanisław Maciejewski
- Stefan Nowacki
- Stanisław Wiśniewski
- Julian Chojnowski
- Andrzej Rydzewski
- Stanisław Gos (późniejszy wójt gminy Rzewnie, rozstrzelany 8 września 1939 przez Niemców)[23]
- Jan Bąk (lata dwudzieste XX wieku)
- Krzysztof Łaś (po II wojnie światowej)
Drogi i połączenia
Przez Łaś biegnie droga krajowa: 61 łącząca Warszawę z Augustowem. Do krajowej dochodzą dwie drogi powiatowe. Jedna (nr 2128w)[24], ma swój początek w Różanie a następnie przebiega przez Dzbądz, Rzewnie a w Łasi łączy się z drogą krajową. Druga (nr 2120w.) o długości 4,8 km prowadzi z Łasi do Perzanowa, gdzie łączy się z 60.
Linie autobusowe mające przystanek w Łasi: PKS Warszawa, PKS Ostrołęka, PKS Przasnysz, PKS Bielsko-Biała.
Sąsiednie miejscowości
Chrzanowo, Tłuszcz, Rostki, Kaptury, Słojki. Do niedawna w sąsiedztwie Łasi położona była miejscowość Kwiatkowo, której nazwę można znaleźć w starszych atlasach. Po zmianach administracyjnych nazwa ta nie funkcjonuje.
Ciekawostki
- Tereny Łasi graniczące ze Słojkami i Chrzanowem stanowią północną granicę obszaru oznaczonego jako miejsce upadku meteorytu Pułtusk.
- Podczas insurekcji kościuszkowskiej 1794, w bitwie pod Łasią a wcześniej pod Ostrołęką został ranny Stanisław Klicki, późniejszy generał Księstwa Warszawskiego[25].
- 8 października 1794 polskie wojsko przeszło Narew, a następnie w Łasi zaatakowało kompanię mjr. Mansteina. Zaskoczony dowódca poniósł śmierć w bitwie. Zdobyta została wówczas 3-funtowa armata[26]
- 15 września 1907 r. w Łasi urodził się ks. Wacław Karłowicz - kapelan powstania warszawskiego
Galeria
- Łaś jesienią
- Zachód Słońca
- Łaś o wschodzie Słońca
Legendy[27]
- Legenda o brodatym łosiu - królu łaskich lasów i ziem.
- O Stegnach - miejscu w Łasi, gdzie zabłąkane dusze harcują.
- O stawie - w którym raz w roku woda się gotuje, wówczas można zobaczyć jak wybiegają z niego kare konie, co ludzkim głosem się śmieją.
Przypisy
- ↑ Wieś Łaś w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2017-04-05] , liczba ludności w oparciu o dane GUS.
- ↑ GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-05-17].
- ↑ Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 687 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
- 1 2 GUS. Wyszukiwarka TERYT
- ↑ Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 71483
- ↑ Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
- ↑ http://www.krosno.lasy.gov.pl/web/pultusk/26.
- ↑ Geograficzny Atlas Świata, Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera S.A., Warszawa-Wrocław 1995, s. 82-83; por. także M. Bartniczak, Różan i okolice, Warszawa 1978, s. 9.
- ↑ Na podst. Atlas Polski, Wydawnictwo Pascal 2006
- ↑ Aktualności - Serwis Informacyjny Starostwa Powiatowego - www.powiat-makowski.pl [online], www.powiat-makowski.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- ↑ Aktualności - Serwis Informacyjny Starostwa Powiatowego - www.powiat-makowski.pl [online], www.powiat-makowski.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- ↑ por. A.Wolf, Ziemia makowsko-różańska za książąt mazowieckich, w: Maków Mazowiecki i ziemia makowska, Warszawa 1984, s. 45
- ↑ Sięgnęli do historii - to.com.pl [online], www.to.com.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- ↑ Aktualności - Serwis Informacyjny Starostwa Powiatowego - www.powiat-makowski.pl [online], www.powiat-makowski.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- ↑ Por. M. Grzybowski, Ziemia Makowska, Płock 1991, s., 67.
- ↑ Szlachta Ziemi Różańskiej. [dostęp 2016-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-23)].
- ↑ por. historyczna mapa rozbiorów
- ↑ Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, (t. V), Warszawa 1884, s., 594.
- ↑ Zamach na szkołę w Łasi - to.com.pl [online], www.to.com.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- ↑ Por. Makowski R., "Krajoznawcza gawęda o Łasi, Świętej Rozalii, pułtuskim meteorycie i wielu innych atrakcjach z pogranicza Kurpiowszczyzny", Ostrołęka 2008, s. 106
- ↑ Archiwalne dokumenty Gminy Rzewnie (sięgające lat 70.).
- ↑ Wykaz sołectw i sołtysów - Rzewnie [online], rzewnie.bipgminy.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- 1 2 Portret wsi - Łaś - to.com.pl [online], www.to.com.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
- ↑ Plan rozwoju lokalnego powiatu makowskiego na lata 2007-2013
- ↑ Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-14)].
- ↑ Dzieje garnizonu Różan
- ↑ Por. Makowski R., "Krajoznawcza gawęda o Łasi, Świętej Rozalii, pułtuskim meteorycie i wielu innych atrakcjach z pogranicza Kurpiowszczyzny", Ostrołęka 2008, s. 27