Robot inspekcyjny zajrzy do kanałów w Zduńskiej Woli
W Zduńskiej Woli po raz kolejny pojawią się innowacyjne technologie. Tym razem to inspekcyjny robot firmy MAB Robotics. Wejdzie tam, gdzie nie dostaną się ludzie, czyli do zakrytych kanałów deszczowych w mieście.
Zduńska Wola kolejny raz jest partnerem projektu Huge Thing Startup Booster. Polega on na stwarzaniu wchodzącym na rynek nowym firmom lub projektom możliwości przetestowania swoich rozwiązań w rzeczywistych warunkach. Miasto tym razem da pole do eksperymentowania firmie MAB Robotics, która specjalizuje się w rozwoju i wdrażaniu nowoczesnych technologii robotycznych. Dziedziną, w której się specjalizuje są roboty mobilne, szczególnie kroczące. Ich zadaniem jest wyręczanie ludzi w pracy w trudnych i niebezpiecznych warunkach, takich jak kopalnie, tunele, kanały czy ścieki.
W Zduńskiej Woli w poniedziałek, 28 października, odbyło się spotkanie i prezentacja robota, który w przyszłym roku ma sprawdzić swoją przydatność w kanałach deszczowych pod Zduńską Wolą. Robot ma trafić do zakrytej części rowów między ulicą Opiesińską i Pomorską. Jego zadaniem będzie przejście tego odcinka, a kamera robota pokaże co znajduje się wewnątrz.
Twórcy projektu chcą w Zduńskiej Woli przetestować swoje pomysły w ramach programu HugeThing. Planują rozszerzyć system inspekcyjny z robotem kroczącym Honey Badger o sprzęt i autorskie oprogramowanie do laserowej inwentaryzacji infrastruktury podziemnej i zademonstrować działanie tego systemu w kanałach burzowych pod Zduńską Wolą. Efektem ma być przetestowanie nowych rozwiązań na 350-metrowym odcinku kanalizacji burzowej. Będzie to pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie publicznych wdrożeń technologii inspekcyjnych robotów kroczących w sektorze wodno-kanalizacyjnym.
MAB Robotics powstało jako pierwsza spółka spin-off założona przez studentów Politechniki Poznańskiej. W 2020 roku spółka znalazła inwestora, co pozwoliło jej na rozwój i opracowanie autorskich technologii, m.in. zaawansowane napędy robotyczne czy systemy sterowania. Szczytowym osiągnięciem firmy jest robot Honey Badger opracowany na początku 2024 r. To pierwsza tego typu konstrukcja, która ma szanse na zastosowanie w inspekcji podziemnej infrastruktury cywilnej, takiej jak kanały, kanalizacja, sieci ciepłownicze i przemysłowej.
Huge Thing Startup Booster to program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Celem projektu jest wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw w rozwoju poprzez udział w tym procesie.