Zygmunt Ruszczyc (ur. 7 lutego 1914 w Wilnie, zm. 27 września 1996 we Wrocławiu) – polski specjalista z zakresu żywienia zwierząt, paszoznawstwa i doświadczalnictwa zootechnicznego. W latach 60. XX w. prekursor badań nad dodatkami paszowymi dla zwierząt hodowlanych. Profesor Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Twórca Szkoły Żywienia Zwierząt i Doświadczalnictwa Zootechnicznego (profesorowie: Jerzy Preś, Dorota Jamroz, Adolf Korniewicz, Stanisław Krzywiecki)[1].

Życiorys

Ruszczyc urodził się w Wilnie, w rodzinie szlacheckiej z tradycjami sięgającymi XVI wieku. Jego ojciec Bohdan był inżynierem kolejnictwa, budował między innymi linie kolejowe w Finlandii. Studia wyższe w zakresie rolnictwa odbył na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie w istniejącym tam Studium Rolniczym (od 1938 roku Wydział Rolniczy), które ukończył w 1939 roku. W trakcie studiów był aktywnym członkiem ostatniego składu Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich[2].

Zaraz po ukończeniu studiów, w lutym 1939 roku rozpoczął pracę jako inżynier rolnik w majątku Sawicze koło Baranowicz (własność rodziny Wendorffów). W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany (plutonowy podchorąży) i kampanię wrześniową odbył walcząc w szeregach 6 Pułku Legionów po czym dostał się do niewoli, po czym znalazł się na robotach w Niemczech pracując jako elektryk w Stralsundzie. W 1941 roku, po zwolnieniu z robót, rozpoczął pracę w gospodarstwie rolnym w Bielanach w pow. grójeckim, po czym pracował w Podzisinie na terenie Wileńszczyzny. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Wileńszczyzny został aresztowany, udało mu się jednak uciec z transportu jadącego na wschód. W latach 1944–1945 działał w strukturach konspiracyjnych Armii Krajowej[3].

Po wojnie został starszym asystentem w Katedrze Ogólnej Hodowli Zwierząt na Wydziale Rolniczym UMCS w Lublinie pod kierownictwem prof. dr. Romana Prawocheńskiego, później zaś podjął pracę w Zakładzie Doświadczalnym Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Pawłowicach koło Leszna, gdzie został kier. naukowym. W 1951 został kierownikiem naukowym Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechnicznego w Czechnicy. W międzyczasie pokonuje kolejne szczeble w karierze naukowej. Pracę doktorską obronił w 1949 na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej. W 1954 roku nadano mu tytuł docenta, w 1961 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a 1969 roku profesora zwyczajnego[4]. Od 1949 roku stale był związał się z wrocławskim ośrodkiem akademickim.

W latach 1964–1969, podczas pobytu w Syrii jako ekspert FAO, organizował Instytut Rolniczy w Damaszku. Przez wiele lat brał udział w pracach Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa, był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Zootechniki w Krakowie.

Przypisy

  1. A. Dobicki, W. Łuczak, Karty z dziejów Zootechniki Wrocławskiej, „Przegląd Hodowlany” 2005, nr 9, s. 24.
  2. A. Srebrakowski, Wileńscy „Włóczędzy”, Wrocław 1999, s. 57.
  3. A. Wiliczkiewicz, Setna rocznica urodzin Profesora Zygmunta Ruszczyca, „Wiadomości Zootechniczne” 2014, nr 4, s. 192.
  4. Nauki rolnicze, opracował K. Chudoba, [w:] Wrocławskie środowisko akademickie. Twórcy i ich uczniowie 1945-2005, Wrocław-Warszawa-Kraków 2005, s. 496.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.