Związek Polskich Fotografów Przyrody
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Prezes

Zygmunt Urzędnik

Nr KRS

0000219029

Data rejestracji

2004

brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) – dobrowolne, samorządne stowarzyszenie twórcze, założone w 1995 roku.

Cele

Cele Związku to promowanie i podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej, popularyzacja wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, propagowanie zasad etycznych, które powinny towarzyszyć fotografowaniu przyrody, współuczestnictwo w ochronie przyrody i zasobów naturalnych Rzeczypospolitej Polskiej, ochrona dorobku polskiej fotografii przyrodniczej, współudział w tworzeniu kultury narodowej.

Cele i zadania ZPFP realizuje m.in. przez organizowanie spotkań, wystaw, konkursów, sympozjów, plenerów i innych imprez kulturalnych mających na celu propagowanie fotografii przyrodniczej, a także piękna przyrody i działań na rzecz jej ochrony; inicjowanie publikacji i wydawnictw; działalność edukacyjną, w tym organizowanie szkoleń i kursów; współpracę z władzami państwowymi, samorządowymi, instytucjami kultury, innymi stowarzyszeniami twórczymi i organizacjami społecznymi.

Historia

Idea powstania Związku narodziła się w 1994. Jej inicjatorem był fotograf Leszek Krzysztof Sawicki. 25 czerwca 1995 odbył się I Walny Zjazd, w którym wzięło udział 197 członków. Pierwszym Członkiem Honorowym został Edward Hartwig.

Od stycznia 2002 Związek należy do Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP[1]. W 2004 Zjazd Delegatów uchwalił też Kodeks Etyczny Fotografii Przyrodniczej ZPFP, w którym znalazło się między innymi takie przesłanie:

Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia. Stosowanie tej podstawowej zasady obliguje fotografów przyrody, w tym każdego członka ZPFP, do zdobywania i ciągłego poszerzania wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Dobra znajomość gatunków, a także ich zachowań i ekologii, ułatwia właściwe stosowanie podstawowych zasad fotografii przyrodniczej.

Wybrana działalność

Jesienią 1997 Związek przedstawił swój dorobek na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Vargardzie w Szwecji (Vargarda Nature Photography Festival).

W marcu 2000 wystawa ZPFP „Water in Polish Landscape” (Woda w krajobrazie polskim), zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Środowiska, towarzyszyła Kongresowi Światowego Forum Wodnego w Hadze.

W tym samym roku Ministerstwo Środowiska we współpracy z ZPFP, przygotowało ekspozycję „National Parks in Poland”[2] ukazującą piękno polskiej przyrody chronionej w parkach narodowych. Wystawa była prezentowana w Holandii w Haskim Ratuszu w 2000, w Słowenii na zamku Podsreda w 2001, w Hiszpanii w Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie, w Danii w Królewskiej Wyższej Szkole Rolniczej i Weterynaryjnej w Kopenhadze, w Austrii w siedzibie Rządu Kraju Związkowego Dolna Austria w St. Pölten pod Wiedniem w 2002 i w Narodowym Ogrodzie Botanicznym Belgii pod Brukselą w 2003.

W styczniu 2001 ukazał się album „Galeria natury” przygotowany przez PKN Orlen S.A., zawierający ponad 300 fotografii 80 członków ZPFP.

W 2002 zorganizowano ekspozycję „Śladami Edwarda Hartwiga” inspirowaną jego twórczością i z jego udziałem.

W 2004 Ministerstwo Środowiska, we współpracy z ZPFP, przygotowało nową wystawę prezentującą polskie parki narodowe. Latem 2004 przedstawiono ją w Hamburgu w Centrum Handlowym ECE i w Berlinie w galerii handlowej „Potsdamer Platz Arkaden” w ramach szerszego projektu „Polska zaprasza”.

Okręgi

Członkowie

Przypisy

  1. Strona oficjalna Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej - IFWP [online], www.ifwp-photo.org [dostęp 2019-01-25].
  2. Historia - Związek Polskich Fotografów Przyrody [online], www.zpfp.pl [dostęp 2019-01-25].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.