Zupy japońskie występują w różnych odmianach, jednak najczęściej przyrządzane są na bazie dashi. Wywarem tym zalewa się przygotowane przedtem składniki, ułożone w miskach. Pod tym względem zupy japońskie różnią się więc od zup europejskich (które powstają w wyniku gotowania wszystkich składników) i temu właśnie zawdzięczają specyficzny smak.

Tradycyjną, podstawową zupą jest miso-shiru przygotowywaną na bazie wywaru ze sfermentowanej soimiso. Istnieją jej różne odmiany, mniej lub bardziej gęste i o różnej barwie – od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Jej składniki, jak i konsystencja zależne są od regionu oraz pory roku. Żadnej jednak zupy nie zagęszcza się w Japonii śmietaną czy mąką.

Popularną zupą japońską jest także suimono, klarowna zupa bulionowa ze składnikami i dodatkami unoszącymi się w niej i na niej, sporządzana z wodorostów kombu (różne gatunki listownicy), wiórków ryby bonito, sake, shōyu i suszonych sardynek.

Japońska zupa z wywaru na mięsie (np. wieprzowiny) to rāmen. Jest to potrawa o rodowodzie chińskim.

Galeria

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.