Zdzisław Erazm Wróbel (ur. 19 stycznia 1925 w Borysławiu na Ukrainie, zm. 3 grudnia 2007) – pisarz, eseista i dziennikarz związany ze środowiskiem kulturalnym Kujaw i Pomorza (a zwłaszcza Torunia), działacz partyjny.
Życie i twórczość
Przed II wojną światową rozpoczął naukę w gimnazjum w Drohobyczu (jego nauczycielem był tam m.in. Bruno Schulz). Podczas okupacji pracował jako robotnik rolny w okolicach Dukli oraz w obozie pracy w Borysławiu. W 1944 roku wstąpił do wojska polskiego i ukończył szkołę oficerską artylerii. Gdy zapadł na gruźlicę został zdemobilizowany i w obdartym szynelu wojskowym trafił do Torunia, gdzie kształcił się w Studium Przygotowawczym UMK, a następnie studiował filologię romańską i rosyjską. Studia ukończył w 1951 roku. Wykształcenie uzupełniał na kursach językowych na uczelniach we Francji (Tours), Włoszech (Perugia) i w Anglii w The City of London College.
Po studiach pracował jako dziennikarz (w redakcjach czasopism Po prostu i Pomorze a także w Polskiej Agencji Prasowej) i zajmował się twórczością literacką. Był również kierownikiem literackim teatru im. W. Horzycy w Toruniu.
W latach 1947–1948 był członkiem PPR, od 1948 roku należał do PZPR, był członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy. W czasach PRL był odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem 30-lecia Polski Ludowej[1].
Był autorem ośmiu tomów prozy, sześciu sztuk teatralnych oraz wielu esejów. Niektóre dramaty jego autorstwa zrealizowano w telewizji inne znów w radiu.
Wybrane publikacje
Powieści:
- Inauguracja
- Eldorado
- Szczeble
- Odwrót
- Konspiracja
Zbiory opowiadań:
- Złoty ptak (Wydawnictwo Pojezierze)
- Śmierć frajerom
Dramaty:
- Bracia
- Majakowski
- Kim jesteś inżynierze
- Zamach
- Przeciw całemu światu
- Konfident diabła
Eseje:
- Erotyzm w literaturze dawnych wieków (1986)
- Erotyzm w literaturze nowożytnej
- Erotyzm w religiach świata
- Miłość i erotyzm w literaturze dawnych wieków
- Rozpal w nich chuć (seria: Dzieje erotyzmu)
- Rozkosze miłosnego szału (seria: Dzieje erotyzmu)
- Uczta trzech szczytów (seria: Dzieje erotyzmu)
- Eros niebiański i wszeteczny (2003, seria: Dzieje erotyzmu)
Przypisy
- ↑ Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 1106. ISBN 83-223-2073-6.