Zatoka Kasandryjska
Κόλπος Κασσάνδρας
Ilustracja
Satelitarny obraz zatoki
Państwo

 Grecja

Lokalizacja

Morze Egejskie

Wymiary

ok. 55 × 30 km

Miejscowości nadbrzeżne

Torone

Wyspy

Kelifos

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, u góry znajduje się punkt z opisem „Zatoka Kasandryjska”
Ziemia40°08′N 23°38′E/40,133333 23,633333

Zatoka Kasandryjska[1] (gr.: Κόλπος Κασσάνδρας, Kolpos Kassandras), Zatoka Toronejska (gr.: Τορωναίος κόλπος, Toronaios Kolpos) – zatoka w północnej Grecji położona pomiędzy dwoma cyplami ChalkidikówKasandrą na zachodzie i Sithonią na wschodzie. Jest fragmentem Morza Trackiego, stanowiącego północną część Morza Egejskiego. Nazwa pochodzi od półwyspu Kasandra, który z kolei swą nazwę bierze od imienia macedońskiego władcy Kassandra. Druga z używanych nazw odnosi się do miejscowości Torone – starożytnej kolonii na Sithonii, leżącej u wejścia do zatoki.

Widok z Kasandrii na zatokę i położony po drugiej stronie półwysep Sithonia
Wyspa Kelifos
Plaża w Polichrono

Geografia

Zatoka jest rozciągnięta z północnego zachodu na południowy wschód na długość ok. 55 km, przy szerokości od 13 do 30 km, z najwęższym miejscem u wejścia do zatoki. Na zachodzie, u nasady półwyspu Kasandra, zatoka jest połączona Kanałem Potidea z wodami Zatoki Termajskiej. W zatoce położonych jest kilka niewielkich wysp. Największa z nich to bezludna, położona bliżej środka zatoki Kelifos, pozostałe leżą u wybrzeży Sithonii.

Historia

Wybrzeża zatoki były zaludnione już w starożytności – u jej szczytu leżało starożytne miasto Olint, którego ruiny są widoczne do dziś. Wyludnione podczas XIX-wiecznych konfliktów grecko-tureckich, wybrzeża zaczęły być ponownie zasiedlane po przyłączeniu do Grecji w 1912 roku i po klęsce Greków w wojnie grecko-tureckiej (1919–1922), gdy zaczęły napływać tysiące greckich uchodźców z Turcji. Dalszy impuls do osiedlania się dał rozwój turystyki, który rozpoczął się w drugiej połowie XX wieku, gdy rozbudowano połączenia drogowe z Salonikami i resztą kraju. Rozkwit gospodarki opartej na turystyce przyspieszył w latach 80. Rozwinęło się wówczas wiele kurortów, zwłaszcza na obfitującym w długie plaże, południowo-zachodnim wybrzeżu zatoki, wzdłuż półwyspu Kasandra[2].

Przypisy

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2019. s. 136. [dostęp 2022-11-20]. (pol.).
  2. Information about Kassandra. Halkidiki.com. [dostęp 2022-11-20]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.