Zarządcy infrastruktury kolejowej w Polsce – podmioty wykonujące działalność polegającą na zarządzaniu infrastrukturą kolejową, na zasadach określonych w ustawie o transporcie kolejowym[1].
Zarządcą infrastruktury może być zarówno właściciel, jak i dzierżawca bądź najemca elementów infrastruktury kolejowej[2].
Zarządca jest obowiązany posiadać osobowość prawną odrębną od przewoźników kolejowych, a w przypadku przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo także od innych podmiotów wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa[1].
Zadania zarządców infrastruktury
Zarządzanie infrastrukturą kolejową polega na:
- budowie i utrzymaniu infrastruktury kolejowej;
- prowadzeniu ruchu pociągów na liniach kolejowych;
- utrzymywaniu infrastruktury kolejowej w stanie zapewniającym bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego;
- udostępnianiu tras pociągów dla przejazdu pociągów na liniach kolejowych i świadczeniu usług z tym związanych;
- zarządzaniu nieruchomościami wchodzącymi w skład infrastruktury kolejowej[1].
Rejestr infrastruktury
Zgodnie z art. 25g ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym zarządca prowadzi rejestr infrastruktury obejmujący zarządzaną przez niego infrastrukturę kolejową wchodzącą w skład systemu kolei, zawierający informacje dotyczące każdego podsystemu lub jego części, zgodnie z przyjętymi TSI[1].
Obowiązek niedyskryminacyjnego udostępniania
Zgodnie z art. 29 ust. 1a ustawy o transporcie kolejowym przewoźnicy kolejowi są uprawnieni do minimalnego dostępu do infrastruktury kolejowej oraz dostępu na sieci kolejowej do urządzeń związanych z obsługą pociągów, a także do zapewnienia tej obsługi[1]. Możliwe jest wyłączenie spod obowiązku rozdziału przy jednoczesnym zwolnieniu z obowiązku udostępniania[3].
Obowiązek publikacji regulaminu sieci, rozkładu jazdy oraz przedstawiania cennika do zatwierdzenia Prezesowi UTK
Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym zarządca opracowuje regulamin dostępu do sieci[1]. Ponadto § 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 lutego 2009 r. w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej (Dz.U. z 2009 r. nr 35, poz. 274), wskazywał, że zarządca, po przeprowadzeniu konsultacji z przewoźnikami, opracowuje regulamin, uwzględniając wskazane w paragrafie wymogi[3].
Ponadto zarządca zobowiązany jest do przedstawienia prezesowi UTK cennika do zatwierdzenia[3].
Zarządcy udostępniający infrastrukturę przewoźnikom kolejowym
Inni zarządcy infrastruktury kolejowej
Przypisy
- 1 2 3 4 5 6 Dz.U. z 2021 r. poz. 1984.
- ↑ Zarządzanie Infrastrukturą Kolejową w Polsce – na podstawie prawa polskiego i wspólnotowego. Urząd Transportu Kolejowego. s. 6. [dostęp 2014-06-15].
- 1 2 3 Analiza ekonomiczno-prawna w zakresie zagospodarowania linii kolejowych o niskiej rentowności. Urząd Transportu Kolejowego, s 22-23.
Bibliografia
- Wykaz przewoźników i zarządców infrastruktury [online], Urząd Transportu Kolejowego [dostęp 2023-07-24] (pol.).