Z brzytwą na poziomki
Wykonawca utworu
Klan
Wydany

1970

Gatunek

rock progresywny[1]

Długość

2:44

Twórca

Marek Ałaszewski

Producent

Pronit

Z brzytwą na poziomki – utwór muzyczny i debiutancki EP zespołu Klan z roku 1970. Piosenkę skomponował i słowa napisał Marek Ałaszewski. Był pierwszym utworem nagranym przez grupę[2].

Muzyka

Opracowano cztery wersje piosenki, trzecia z nich ukazała się na płycie. Przearanżowano brzmienie na mniej surowe, nadano tempa wokalowi Ałaszewskiego, rezygnując z monotonnego rytmu. Utwór oparto na riffie fortepianowym. Podstawą konstrukcji utworu jest klasyczny schemat zwrotkarefren. Zwrotki są zaśpiewane drapieżnie, porywczo, refreny kontrastują spokojem i przewlekłością. W środku utworu występuje kilka chórków, a po ostatnim wokalu Ałaszewskiego przechodzi on do swingującej wokalizy. Kompozycji zarzucano podobieństwo utworu do Hit the Road Jack Raya Charlesa, kompozytor bronił się jednak, twierdząc, że to podświadoma inspiracja, a podobieństwa biorą się z ubóstwa skali dźwięków[3].

Tekst

Pod względem literackim słowa piosenki są hiperbolą, wyolbrzymiono kuriozalną aktywność ludzką. Brzytwa jest tutaj symbolem porywania się z impetem na małe, kruche rzeczy, symbolizowane przez poziomki. Jest to rodzaj szarży, która nie do końca ma szanse powodzenia[3]. Autor słów, Marek Ałaszewski porównuje to ze znanym powiedzeniem „z motyką na słońce”[4]. Oczy miał błyszczące i włosy rozwiane to nie tyle szaleniec, ile osoba bardziej kreatywna niż destrukcyjna. Występujący w refrenie fauny to siły przyrody, które przeciwstawią się każdemu szaleństwu, a człowiek skonfrontowany z nimi zaczyna maleć i wtapiać się w otoczenie. Alegoryczny obraz jest efektem malarskiego spojrzenia Ałaszewskiego (który był również malarzem). Sam autor przyznał, że inspirował się sztuką surrealistyczną[5].

Obecność na listach przebojów

Piosenka zadebiutowała na 17 miejscu liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej[2].

Skład

Zespół nagrał piosenkę w składzie[5]

Przypisy

Bibliografia

  • Jan Skaradziński Konrad Wojciechowski: Piosenka musi posiadać tekst i muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka. Czerwonak: In Rock, 2017. ISBN 978-83-929617-4-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.