Czasami wychodki mogą przyjmować nietypowe formy: piętrowy wychodek połączony z domem za pomocą napowietrznej kładki (Minnesota, USA)
Wychodek umieszczony wewnątrz budynku

Wychodek (także: wygódka, sławojka, kloaka) – ogólna nazwa pomieszczenia sanitarnego (o różnej budowie i wymiarach) przeznaczonego dla ludzi do usuwania kału (defekacja) i wydalania moczu.

Zwykle jest to budowla umieszczona w pewnej odległości i poza obrębem pomieszczeń mieszkalnych. Typowy wychodek ma kształt prostopadłościanu postawionego na krótszym boku i ma ścięty daszek (zwykle z przodu jest on wyższy a z tyłu niższy). Drzwi wejściowe usytuowane są zwykle od strony frontowej.

Część budowli tego typu może być także "przyklejona" jednym z boków do innych obiektów budowlanych (zwłaszcza do obór lub stajni) lub stanowić jedno z pomieszczeń tych obiektów. Jest to typowe zwłaszcza w sytuacji, gdy obszar posiadanego placu nie pozwala na inne usytuowanie wychodka.

Ten rodzaj ubikacji spotykany jest w Polsce w uboższych wsiach i niekiedy nawet w małych miastach, niedysponujących kanalizacją sanitarną ani ogólnospławną, jak również wszędzie tam, gdzie instalowanie rozwiązań bardziej technologicznie zaawansowanych nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Geneza nazwy i zwroty zawierające ten wyraz

Oczekiwanie przed wychodkiem.

Nazwa pochodzi od wyjść (za potrzebą)[1]. Wychodek jest to pomieszczenie do którego należy wyjść, aby z niego skorzystać. Domyślnie położone więc poza obrębem domu (np. sławojka) lub lokalu mieszkalnego (np. nieskanalizowana ubikacja znajdująca się na klatce schodowej). Wychodek zwykle kojarzy się z nieskanalizowanym typem ubikacji.

W mowie potocznej termin wychodek może także oznaczać jakąkolwiek ubikację lub ustronne miejsce zwykle o nie najwyższym standardzie sanitarnym.

Zwrot zachowanie (język, rozmowa, rozumowanie) na poziomie wychodka oznacza nietaktowne zachowanie, użycie wulgarnego języka lub zastosowanie prostackiego rozumowania.

Zobacz też

Przypisy

  1. Zobacz użycie tego wyrazu we fraszce Jana Kochanowkiego "Na ucztę" (XVI w.)

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.