Wola Grzymkowa
wieś
Ilustracja
Dworek szlachecki (z oddali)
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

zgierski

Gmina

Aleksandrów Łódzki

Strefa numeracyjna

42

Kod pocztowy

95-070[1]

Tablice rejestracyjne

EZG

SIMC

0413015

Położenie na mapie gminy Aleksandrów Łódzki
Mapa konturowa gminy Aleksandrów Łódzki, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wola Grzymkowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wola Grzymkowa”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wola Grzymkowa”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Wola Grzymkowa”
Ziemia51°48′00″N 19°16′33″E/51,800000 19,275833[2]

Wola Grzymkowawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Aleksandrów Łódzki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa łódzkiego.

Dworek szlachecki

W Woli Grzymkowej zachował się jeden z czterech dworków szlacheckich na terenie gminy Aleksandrów Łódzki (inne w sąsiednim Bełdowie oraz Zgniłym Błocie i Nakielnicy). Został on zbudowany najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. Dwór położony jest na południowo-zachodnim krańcu wsi, przy drodze do sąsiedniej osady Grunwald. Obiekt zbudowany z cegły na planie litery „T” i otynkowany. W całości jest podpiwniczony. Główny, parterowy korpus budynku zakończony z obu stron prostopadłymi, piętrowymi skrzydłami. Pomieszczenia reprezentacyjne znajdowały się na parterze (salon, jadalnia), w piwnicach – pomieszczenia gospodarcze (kuchnia, pralnia, wędzarnia, spiżarnia...). W prawym skrzydle budynku znajduje się przylegająca do niego wieża widokowa o trzech kondygnacjach. Do wejścia głównego prowadzi trójkolumnowy portyk. Wszystkie dachy z wyjątkiem wieży mają kształt dwuspadowy o niewielkim nachyleniu. Dwór otaczał park z dwoma stawami, w którym rosły wierzby płaczące, kasztanowce, świerki, brzozy. Przed wejściem głównym znajdował się częściowo zachowany potężny głaz, który pełnił funkcje zegara słonecznego. Obecnie dwór i jego otoczenie doprowadzone do ruiny, jedyna pamiątka wyposażenia są żeliwne, okrągłe schody prowadzące na poddasze.

Zobacz też

Przypisy

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1484 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 150017

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.