Pochodzenie |
---|
Witch house – termin wymyślony przez Travisa Egedy’ego (powszechnie znany pod swoim pseudonimem jako Pictureplane), na oznaczenie stylu muzyki tworzonej przez siebie[1].
Historia
Termin witch house (określany także jako „haunting house” czy „drag”) pierwotnie był żartem, mającym na celu opisanie okultystycznej muzyki house tworzonej przez Travisa Egedy’ego i jego przyjaciół w 2009 roku. Krótko po wzmiance na Pitchfork Media, blogi oraz prasa muzyczna zaczęła używać tego terminu[2].
Obecnie trwają spory, co dokładnie powinno zostać zdefiniowane jako witch house. Pierwotnie używane jedynie do opisania muzyki post-klubowej, z czasem przypisane także do utworów hip-hopowych łączących w sobie techniki miksowania takie jak zwolnione tempo, przeskoki, czasowe zatrzymania, a także powtarzające się wielokrotnie dźwięki – technika ta pochodzi z muzyki hiphopowej lat 80, a także odniesienia do nurtów takich jak: noise, drone i shoegaze. Wielu artystów wydaje spowolnione remixy piosenek pop i rap lub długie mixy różnych, znacznie spowolnionych utworów. Część producentów muzycznych w nazwach utworów stosuje m.in. trójkąty i krzyże oraz innych graficznych znaków, które utrudniają wyszukanie „podziemnych” wykonawców w internecie. Za prekursorkę witch house`u można by uznać 21-letnią wokalistkę rosyjskiego pochodzenia - Nikę Rozę Danilovą występującą pod pseudonimem Zola Jesus[1].
Krytyka
Gatunek w pewnym momencie został scalony z rapegaze, co spotkało się z powszechnym potępieniem zarówno wśród twórców, jak i odbiorców, którzy nigdy nie spodziewali się, że witch house może zostać użyte do zastąpienia istniejącego do tej pory gatunku. Mówi się także, ze witch house to gatunek skonstruowany przez niektóre publikacje w prasie (m.in. The Guardian, Pitchfork i wiele różnych blogów o tematyce muzycznej). Oburzenie ze strony wielu muzyków sprawiło, że witch house został uznany za niezależny nurt sceny muzycznej[3].
Egedy opisuje witch house w następujący sposób:
- „To żart. Ja i mój przyjaciel, Shams – on także tworzy muzykę – żartowaliśmy sobie na temat rodzajów muzyki house którą tworzymy, nazwaliśmy ją witch house ponieważ brzmi ona jak okultystyczny house. To był 2009. A potem, dzięki Pitchfork, ja, Shams i Modern Witch zostaliśmy okrzyknięci odkryciami roku. 2010 był rokiem witch house, kiedy to działo się wiele ciekawych rzeczy – ludzie z całego świata zaczęli pisać o tym na swoich blogach. Stało się to swojego rodzaju internetowym memem. W pewnym momencie pojawiły się nawet witch house’owy projekty takie jak Salem specjalizujące się w tworzeniu zwolnionych, upiornych, niemalże gotyckich utworów... A przecież witch house nigdy tak naprawdę nie istniał...”
W sierpniu 2011, Pitchfork opisał †††, solowy projekt Chino Moreno, jako witch house. Jednakże Carson O’Shoney z Consequence of Sound i Daniel Brockman z The Boston Phoenix zauważyli, że ††† mają jedynie kilka wspólnych elementów z estetyki witch house’u, które wynika zainteresowaniem Chino Moreno religią i mistyką w sztuce. Moreno powiedział również:
- „Nie chcę by ludzie myśleli, że jesteśmy zespołem religijnym, satanistycznym czy nawet witch house’owym. Niestety, to trudne kiedy używa się symboli religijnych...”
Ważniejsi przedstawiciele
- oOoOO
- Salem
- White Ring
- Ritualz
- Holy Other
- XXYYXX
- ∆AIMON
- Balam Acab
- Crystal Castles
- ‹‹ʘ››
- ▲∞▲
- LAKE R▲DIO
- CRIM3S
- ✝ DE△D VIRGIN ✝
- SUICIDEWΛVЕ
- Радость Моя
- Mugl
- Summer Of Haze
- IC3PEAK
- CROSSPARTY
Przypisy
- 1 2 Redakcja, Witch house [online], Dziennik Polski, 20 sierpnia 2010 [dostęp 2021-02-07] (pol.).
- ↑ 40 Przymiotniki do opisu «żart» [online], inspirassion.com [dostęp 2021-02-07] .
- ↑ SALEM, protoplaści witch house'u, wrócili po dekadzie z nowym singlem [online], Poptown, 21 września 2020 [dostęp 2021-02-07] (pol.).