Jarmark winobraniowy
Winobranie w 2006 roku – scena przy Ratuszu Miejskim

Winobranie (Dni Zielonej Góry) to coroczna, największa w regionie impreza kulturalna odbywająca się w Zielonej Górze w pierwszej połowie września oraz największe święto wina w Polsce[1]. Winobranie jako święto miasta ogłaszane jest począwszy od 1842 roku przez radę miasta[2]. Trwa 9 dni, podczas których trwają liczne imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, koncerty, jarmark handlowy oraz prezentacje produktów regionalnych, z których najważniejsze są lubuskie wina.

Najbardziej efektownym i najbarwniejszym elementem obchodów zielonogórskiego Winobrania jest korowód. Za jego organizację odpowiada zazwyczaj Teatr Lubuski, który zaprasza do współpracy szczudlarzy, teatry uliczne, uczniów zielonogórskich szkół, miejskie stowarzyszenia i organizacje. Kilkaset osób przechodzi główną ulicą miasta, krocząc za królem winobrania – Bachusem[3]. Na jadących platformach prezentują się poszczególne winnice, a winiarze częstują obserwatorów winem.

Poza koncertami gwiazd estradowych, co roku imprezami składającymi się na obchody Winobrania są:

  • Winobraniowy Konkurs Win
  • Winobraniowe Spotkania Teatralne
  • Jarmark Winobraniowy
  • Festiwal Kultury Winiarskiej - wycieczki na winnice Winobusami
  • Rejsy galarem po Odrze

Szczególne miejsce zajmuje w czasie Dni Zielonej Góry Miasteczko Winiarskie – specjalnie wydzielona strefa, gdzie winiarze z całego regionu w maleńkich, drewnianych domkach prezentują swoje wina i inne wyroby.

Historia zielonogórskiego winiarstwa to bardzo istotny element lokalnej tożsamości. Obrosła już w wiele pięknych legend. Jedna z nich mówi, iż po zamordowaniu Bachusa przez tytanów bogini Atena pokropiła jego krwią tereny przyszłych regionów winiarskich, a jedna z nich spadła na Zieloną Górę, co zapoczątkowało tradycję winiarską na tym terenie.

Krzewy winorośli pojawiły się na terenie Zielonej Góry wraz z flandryjskimi osadnikami, którzy przybyli na ten obszar w 1150 r. Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące zielonogórskiego winiarstwa pochodzą z 1314 r. Położenie miasta na nasłonecznionych wzgórzach a także sprzyjający klimat przyczyniły się do rozwoju winiarstwa, umożliwiając powstanie najbardziej na północ w Europie wysuniętych winnic.

Wielowiekowe tradycje uprawy winorośli zrodziły różnorodne obyczaje, z których najbardziej spektakularnym od dawien dawna były coroczne obchody Winobrania. Początkowo nie funkcjonowały żadne przepisy regulujące termin rozpoczęcia i zakończenia zbiorów. Od połowy XIX w. Święto Wina ogłaszała Rada Miejska, wpisując je do miejskiego kalendarium.

Przewozy Regionalne i Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl uruchomiły z okazji winobrania specjalny pociąg turystyczny Winniczek, który dowozi turystów z Poznania i Leszna.

Przypisy

  1. Winobranie 2022 | visitzielonagora.pl [online], visitzielonagora.pl, 8 października 2021 [dostęp 2022-09-12] (pol.).
  2. Dawne winobrania [online], Muzeum Ziemi Lubuskiej [dostęp 2022-09-12] (pol.).
  3. G.Biszczanik: kiedyś Bachus wcale nie był najważniejszy [online], Radio Zielona Góra, 8 września 2022 [dostęp 2022-09-12] (pol.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.