Winnica – skała na wzgórzu Winnica w Tyńcu. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie[1]. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego[2].

Skała znajduje się u północno-zachodniego podnóża wzgórza Winnica i bezpośrednio wznosi się przy terasie Wisły. Jest najbardziej na północ wysuniętą skałą w murze skalnym o długości około 180 m wznoszącym się nad ulicą Promową[1]. Tuż przy skale znajduje się parking i restauracja, a w odległości kilkudziesięciu metrów przystań promowa.

Skała znajduje się na terenie prywatnym. Na mocy porozumienia właściciela działki z PZA została udostępniona do wspinaczki skalnej na określonych warunkach[3]. Jak wszystkie skały Wzgórz Tynieckich jest to skała wapienna pochodząca z późnej jury[4]. Wspinacze skalni poprowadzili na niej kilka dróg wspinaczkowych o trudności od IV do VI.1+ w skali polskiej. Skała ma wysokość 14–16 m, jest połoga, pionowa i przewieszona, występuje w niej filar, komin i zacięcie. W 2007 r. nastąpił w niej obryw, w wyniku którego w niektórych miejscach skała jest krucha[5].

W murze skalnym tuż obok Winnicy znajduje się druga skała – Mur przy Skurwysynie, również udostępniona do wspinaczki[3].

Przypisy

  1. 1 2 Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2017-04-08].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. 1 2 Porozumienie w/s skal Winnica i Skurwysyn [online] [dostęp 2017-04-10].
  4. Julian Zinkow, Tyniec i Wzgórza Tynieckie. Informator turystyczny, Kraków: Krakowski Ośrodek Informacji i Reklamy Turystycznej „WAWEL-TOURIST”, 1978, s. 43–45.
  5. Winnica. Baza topo portalu górskiego [online] [dostęp 2017-04-13].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.