Widecombe in the Moor
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South West

Hrabstwo

Devon

Dystrykt

Teignbridge

Populacja (2011)
 liczba ludności


545

Nr kierunkowy

01364

Kod pocztowy

TQ13

Położenie na mapie Devonu
Mapa konturowa Devonu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Widecombe in the Moor”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole znajduje się punkt z opisem „Widecombe in the Moor”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Widecombe in the Moor”
50°34′33″N 3°48′43″W/50,575931 -3,811911
Strona internetowa

Widecombe in the Moor – wieś i civil parish w Anglii, w Devon, w dystrykcie Teignbridge. W 2011 civil parish liczyła 545 mieszkańców[1].

W miejscowości znajduje się XIV-wieczny kościół św. Pankracego z wieżą o wysokości 120 stóp (36,58 m), przebudowany w XVII wieku po zniszczeniach których w 1638 roku dokonała silna burza. Zawaleniu uległa wówczas jedna z iglic wieży. Jej szczątki przebijając dach wpadły do wnętrza świątyni zabijając 4 osoby i raniąc ok. 60. Według miejscowej legendy to sam diabeł dokonał zniszczeń, przychodząc po dusze 4 osób które grały w kościele w karty, iglicę natomiast zburzył przywiązany do niej diabelski koń. Mur kościoła tworzy jedną ze ścian wiejskiego rynku, naprzeciwko natomiast znajduje się XV-wieczny budynek, używany obecnie jako siedziba rady oraz centrum informacji turystycznej. Za kościołem znajduje się teren zielony zwany Butte Park, w średniowieczu trenowali tam swoje umiejętności łucznicy.

Widecombe znane jest z dorocznego festynu, organizowanego co najmniej od 1850 roku w drugą sobotę września. Przyciąga on gości z okolicy i został uwieczniony w piosence Widecombe Fair, opowiadającej o tym jak grupa przyjaciół udała się na festyn w Widecombe jadąc na pożyczonym koniu. Refren tej piosenki, w którym wymienia się jeźdźców (Bill Brewer, Jan Stewer, Peter Gurney,Peter Davy, Dan'l Whiddon, Harry Hawke, Old Uncle Tom Cobley and all) jest używany w brytyjskich pubach jako test: osoba, która zaśpiewa go bez pomyłki jest uważana za na tyle trzeźwą, że może pić dalej. Płaskorzeźba, przedstawiająca konia a na nim sześciu jeźdźców znajduje się na przydrożnym witaczu z nazwą wsi.

Przypisy

  1. Local statistics - Office for National Statistics [online], www.neighbourhood.statistics.gov.uk [dostęp 2017-11-20] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (ang.).

Bibliografia

  • Praca zbiorowa: AA Book Of British Villages. Basingstoke: Drive Publications Limited for the Automobile Association, 1980, s. 404.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.