Wiczitowie
Towihaedshi
Wichita
Ilustracja
Populacja

2800[1]

Miejsce zamieszkania

Oklahoma

Język

angielski[1]

Religia

pejotyzm[1]

Grupa

Kaddo

Wichita (nazwa własna: Towihaedshi) – plemię Indian Ameryki Północnej z grupy Kaddo, blisko spokrewnione z Paunisami.

Historia

W dawnych czasach prowadzili koczowniczy tryb życia przemieszczając się od środkowego biegu rzeki Arkansas w stanie Kansas a rzeką Brazos w Teksasie. Znani są od roku 1541, kiedy to zjawili się na ich terenach Hiszpanie pod wodzą Coronada. Hiszpanie nazwali ziemie Wiczitów „prowincją Qiuvira” bogatą rzekomo w złoto. W rzeczywistości niczego takiego nie znaleźli. Wiczitowie przeszli dwie epidemie ospy, które ich zdziesiątkowały.

Pierwszy traktat z rządem USA zawarli w 1835 roku. W 1859 wysiedleni na Terytorium Indiańskie[1].

Charakterystyka

Chociaż zamieszkiwali tereny bliskie siedliskom bizonów i okazjonalnie na nie polowali, byli raczej rolnikami. Ich kopulaste domostwa, o średnicy od 10 do 17 metrów, wznosili na drewnianym szkielecie okładanym warstwami trawy. Z daleka wyglądały jak stogi siana. Wewnątrz znajdowały się posłania mieszkańców ulokowane na kilku drewnianych piętrach-platformach. Palenisko znajdowało się w wykopie pośrodku budowli, a dymnik na bocznej ścianie dachu. Otwory wejściowe znajdowały się po wschodniej, jak i po zachodniej stronie budowli.

Teraźniejszość

Plemię dało nazwę miejscowości Wichita w stanie Kansas. Są również hrabstwa tego imienia w Kansas i Teksasie, pasmo górskie w Oklahomie, a także rzeka i wodospad w Teksasie.

W 2015 roku żyło 2800 Wiczitów[1].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 5 Г.Б. Борисов, УИЧИТА́, [w:] Большая российская энциклопедия [online] (ros.).

Bibliografia

  • Barry M. Pritzker: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.