Watanabe E9W
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Japonia

Producent

Watanabe Tekkosho

Typ

wodnosamolot rozpoznawczy

Konstrukcja

dwupłat o konstrukcji mieszanej, podwozie – pływakowe, stałe

Załoga

2

Historia
Data oblotu

1935

Lata produkcji

1936 – 1937

Wycofanie ze służby

1942

Dane techniczne
Napęd

1 silnik gwiazdowy, 9-cylindrowy Hitachi Tempu 11

Moc

340 KM (220 kW)

Wymiary
Rozpiętość

9,98 m

Długość

7,64 m

Wysokość

3,30 m

Powierzchnia nośna

24,60 m²

Masa
Własna

847 kg

Startowa

1 250 kg

Osiągi
Prędkość maks.

230 km/h

Prędkość przelotowa

150 km/h

Prędkość wznoszenia

9 min. 41 sek. na wysokość 3000 m

Pułap

6 740 m

Zasięg

730 km

Długotrwałość lotu

5 godz.

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 km Typ 92 kal. 7,7 mm
Użytkownicy
Japonia

Watanabe E9W (oznaczenie amerykańskie – Slim) – japoński wodnosamolot zwiadowczy z okresu II wojny światowej.

Historia

Na początku lat trzydziestych w Japonii powstała koncepcja budowy samolotu zwiadowczego, który mógłby być przewożony w szczelnym hangarze na okrętach podwodnych typu Junsen 1. W myśl tej koncepcji powstały wymagania 9-shi opracowane przez dowództwo lotnictwo marynarki wojennej. W myśl tych wymagań wytwórnia Watanabe Tekkosho opracowała projekt niewielkiego wodnosamolotu w układzie dwupłatu, który w stanie złożonym mieścił się w hangarze umieszczonym na okręcie podwodnym, a po rozłożeniu startował z powierzchni wody.

W lutym 1935 roku oblatano pierwszy prototyp wodnosamolotu, który otrzymał oznaczenie 9W1, a następnie przeszedł próby na okręcie podwodnym „I-5”. Wobec potwierdzenia założonych w wymaganiach parametrów, w 1936 roku został on wprowadzony do produkcji seryjnej, która trwała do 1937 roku. Łącznie zbudowano 35 samolotów tego typu (w tym 3 prototypy). Produkcję zaniechano wobec opracowania nowego wodnosamolotu Yokosuka E14Y1 w układzie jednopłata.

Służba

Wodnosamolot E9W1 w 1938 roku zostały wprowadzone do eskadr patrolowych okrętów podwodnych i pomimo podjęcia już w 1937 roku o zastąpieniu ich samolotem Yokosuka E14Y1 używano ich w eskadrach patrolowych okrętów podwodnych na obszarze Morza Wschodniochińskiego. Maszyny realizowały zadania wyszukiwania i zwalczania chińskich jednostek morskich usiłujących przedrzeć się przez japońską blokadę morską. Ostatecznie wycofane zostały ze służby dopiero w połowie 1942 roku.

Konstrukcja

Wodnosamolot Watanabe E9W był dwupłatem o konstrukcji w mieszanej. Płaty składane do hangarowania. Podwozie stanowiły dwa metalowe pływaki, które również były składane do hangarowania. Kabiny odkryte, umieszczone jedna za drugą.

Napęd samolotu stanowiły w silnik gwiazdowy chłodzony powietrzem.

Uzbrojenie samolotu stanowił pojedynczy ruchomy karabin maszynowy umieszczony w drugiej kabinie.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.