Wanda Miłaszewska
Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1894
Warszawa

Data i miejsce śmierci

10 sierpnia 1944
Warszawa

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła

Cmentarz i sad

Grób Wandy i Stanisława Miłaszewskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Wanda Miłaszewska (ur. 1 czerwca 1894 w Warszawie, zm. 10 sierpnia 1944 tamże) – polska pisarka.

Ukończyła Gimnazjum Jadwigi Kowalczykówny w Warszawie („Szkoła na Wiejskiej”), Wyższe Kursy Żeńskie w Krakowie i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1914 roku poślubiła Stanisława Miłaszewskiego, dramaturga, publicystę i tłumacza. Była redaktorką działu teatralnego tygodnika dla kobiet „Bluszcz” w latach 1921-1928[1]. Uczyła także rysunku w szkołach średnich. Zginęła wraz z mężem pod gruzami walącego się domu podczas powstania warszawskiego. Oboje zostali pochowani na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A25-13-15)[2].

Wanda Miłaszewska, często gościła w dworze Tomaszewskich pod Grodnem – przyjeżdżała do Bobry Wielkiej na wakacje. Z Tomaszewskimi  łączyły ją więzy pokrewieństwa. W tzw. Tracewskim Borku zafascynował ją stary, wiekowy wiąz – gab, utrwalony w fotografii Jana Bułhaka (uwieczniony w powieści Święty wiąz – 1937)  i związana z nim legenda, opowiadana przez mieszkańców Bobry Wielkiej. Wśród przyjaznych jej ludzi, w otoczeniu unikatowej przyrody pisała swoje powieści, utrwalając w nich nadbiebrzańskie pejzaże, atmosferę staropolskiego dworu, portrety związanych z dworem ludzi, miejscowe obyczaje i legendy. Bohaterką jej powieści pt. „Ogrodniczka” stała się Jadwiga Tomaszewska z Bobry Wielkiej, która faktycznie oddawała się ogrodnictwu[3].

Wszystkie jej utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek[4].

Wydała

Przypisy

  1. Jej nowela "Niebieskie oczy Ewuni" została nagrodzona w konkursie "Bluszcza" i wydana w 1924 r. Wersję cyfrową pierwodruku utworu można zobaczyć w Bibliotece Cyfrowej Polona.pl tutaj.
  2. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  3. Leonard Drożdżewicz, Profesor Władysław Zajewski – historyk znad Wilii w poszukiwaniu prawdy, „Znad Wilii”, 4 (80), 2019, s. 69.
  4. Cenzura PRL, posłowie Zbigniew Żmigrodzki, Wrocław 2002, s. 28.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.