Walerian Pawłowski
Data i miejsce urodzenia

18 grudnia 1920
Kielce

Pochodzenie

polskie

Data i miejsce śmierci

10 października 2004
Szczecin

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent, kompozytor

Walerian Pawłowski (ur. 18 grudnia 1920 w Kielcach, zm. 10 października 2004 w Szczecinie) – polski dyrygent, kompozytor i popularyzator muzyki związany z Filharmonią Szczecińską, gdzie przez wiele lat prowadził muzyczne prelekcje dla młodzieży.

W 1951 ukończył studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury i rozpoczął pracę z Bydgoską Orkiestrą Radiową[1]. W 1954 r. przyjechał do Szczecina i pracował jako dyrygent i konsultant programowy.

Walerian Pawłowski współpracował z Filharmonią Szczecińską oraz Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną II Stopnia. Na Politechnice Szczecińskiej prowadził wykłady z zakresu sztuki. Jest autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i do spektakli (m.in. "Otella" Szekspira, "Wyzwolenia" Wyspiańskiego). Walerian Pawłowski stworzył także sporo utworów scenicznych, m.in. do tekstu litewskiego poety E. Mieželaitisa "Żmogus" i "In memoriam" oraz do utworów Czesława Miłosza[2].

Jest autorem kilku książek popularyzujących muzykę głównie klasyczną m.in. "Muzyka i miłość". Napisał dwie autobiograficzne książki: "Na krzywej pięciolinii" oraz "Takty i nietakty"[3]. Przez wiele lat redagował w Kurierze Szczecińskim rubrykę pt. "Walerianowe Kropelki", w której wspominał swoją działalność artystyczną. Zmarł 10 października 2004 r. w szczecińskim szpitalu przy ul. Arkońskiej. Został pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Przypisy

  1. Cmentarze w Szczecinie: Pawłowski Walerian. [w:] Groby zasłużonych Szczecinian [on-line]. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 2009-02-12]. (pol.).
  2. Gazeta.pl: Walerian Pawłowski nie żyje. Agora SA, 2004-10-10. [dostęp 2009-02-12]. (pol.).
  3. Wystawa „Walerian Pawłowski – w trzecią rocznicę śmierci”. Strona internetowa Książnicy Pomorskiej, 2007-10-03. [dostęp 2009-02-12]. (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.