W cieniu
Ve stínu
Gatunek

dramat polityczno-kryminalny

Data premiery

13 października 2012

Kraj produkcji

Czechy
Polska
Słowacja

Język

czeski
niemiecki

Czas trwania

105 min

Reżyseria

David Ondříček

Scenariusz

Marek Epstein
David Ondříček
Misha Votruba

Główne role

Ivan Trojan
Sebastian Koch
Soňa Norisová

Muzyka

Jan P. Muchow
Michal Novinski

Zdjęcia

Adam Sikora

Scenografia

Jan Vlasák

Kostiumy

Jarmila Konečná

Montaż

Michal Lánský

Produkcja

Kryštof Mucha
David Ondříček

Budżet

70 mln koron czeskich

Nagrody
11 Czeskich Lwów
Strona internetowa

W cieniu (cz. Ve stínu) – czesko-słowacko-polski dramat polityczno-kryminalny z 2012 roku w reżyserii Davida Ondříčka.

Treść

Akcja toczy się w rządzonej przez komunistów Czechosłowacji w ciągu dwóch tygodni przed tzw. reformą walutową wiosną 1953 roku. Podczas nocnego włamania do sklepu w Pradze, sprawcy rozpruwają kasę i kradną biżuterię. O czyn oskarżony zostaje niejaki Kirsch oraz inni członkowie gminy żydowskiej. Jednak prowadzący śledztwo kapitan Hakl ma co do tego wątpliwości; niespodziewanie władze powierzają sprawę przysłanemu Niemcowi – majorowi Zenke z NRD. Wkrótce podczas napadu na pocztę giną jej pracownicy i zrabowana zostaje znaczna suma pieniędzy. Winą ponownie obarcza się grupę żydowską – staje się oczywiste, że w wyniku tych manipulacji przygotowywany jest polityczny proces pokazowy.

W bezstronnym dążeniu do ustalenia prawdy kapitan Hakl zdobywa dowody wskazujące rzeczywistych sprawców i stopniowo odkrywa wstrząsającą prawdę. Odtąd także życie jego oraz rodziny znajduje się w niebezpieczeństwie. W milicji kolejno odcinają się od niego wszyscy. Milczącego sympatyka swoich działań i postawy znajduje tylko w Niemcu, którego przeszłość kryje ponure tajemnice. Ostatecznie to on okazuje się jedynym sojusznikiem, na którego Czech w potrzebie może liczyć. Cały dramat „jedynego sprawiedliwego w Sodomie” rozgrywa się w cieniu nerwowo oczekiwanej wymiany pieniędzy, która stanowi dramat dla większości społeczeństwa czechosłowackiego.

Obsada

  • Jaroslava Adamová – Bárová
  • Martin Myšička – Jílek
  • Halka Třešňáková – tłumaczka
  • Kryštof Mucha – balistyk Víťa
  • Richard Stanke – naczelnik z Urzędu Bezp. Państwa
  • Hynek Čermák – Karlos
  • Aleš Najbrt – Kung
  • Tomáš Bambušek – Foll
  • Ondřej Malý – prokurator
  • Martha Issová – kwiaciarka

O filmie

Obraz powstał w szerokiej koprodukcji (bądź przy współudziale) polskiej, słowackiej, niemieckiej, amerykańskiej i izraelskiej. Początek zdjęć zaplanowano na 5 kwietnia 2011 r., ogółem przewidziano 45 dni zdjęciowych. Całościowe przygotowanie filmu trwało jednak 4 lata, w przeciągu których powstało aż 17 wersji scenariusza. Zdjęcia kręcono w Pradze, w atelier studia Barrandov oraz w Polsce (w Łodzi, Wałbrzychu i Walimiu[1][2].

Produkcja filmu przebiegała przy wsparciu m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i europejskiego funduszu filmowego „Eurimages”. Premierę zamierzano dedykować aktorowi Radoslavovi Brzobohatému (nie grającemu w filmie), który zmarł dzień przed premierą, kiedy akurat obchodziłby swe 80. urodziny.

Obraz zdobył nagrody Czeskiej Akademii Filmowej za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia Adama Sikory oraz muzykę i męską rolę główną (Ivan Trojan) – łącznie 11 „Czeskich Lwów”, oprócz równie licznych nagród czeskiej krytyki filmowej. Zgłoszony był również do amerykańskiego „Oscara” (do konkursu w kategorii „Najlepszy film obcojęzyczny”), lecz nie uzyskał nominacji.

W rosyjskiej wersji językowej (przekład Diany Szwedowej i Andrieja Jefremowa) film był prezentowany w ramach Dni Kina Słowackiego w Moskwie oraz na Festiwalu Kina Europejskiego w Królewcu w 2014 r.

Przypisy

  1. Jana Záhorková: VIDEO: Stříhalo se, změnila se hudba. Detektivka Ve stínu je hotová.iDNES.cz 6. července 2012. Dostupné online. [dostęp 2012-10-04]
  2. Ve stinu. Film Polski. [dostęp 2023-07-01]. (pol.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.