Władysław Ignacy Milko
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1881
Przemyśl

Data i miejsce śmierci

6 grudnia 1914
Marcinkowice

Przebieg służby
Lata służby

1914

Siły zbrojne

Armia Austro-Węgier

Formacja

Legiony Polskie

Jednostki

1 pułk piechoty Legionów Polskich

Stanowiska

dowódca kompanii

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
bitwa pod Marcinkowicami

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości
Tablica na mogile w Marcinkowicach

Władysław Ignacy Milko (ur. 26 lutego 1881 w Przemyślu, zm. 6 grudnia 1914 w bitwie pod Marcinkowicami) – porucznik Legionów Polskich, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Michała, pracownika c. k. kolei państwowych i Heleny ze Stelińskich[1][2]. Był bratem Aleksandra (ur. 1887), rotmistrza żandarmerii Wojska Polskiego i Konstancji po mężu Popławskiej[3].

15 czerwca 1899 w c. k. Gimnazjum nr 1 w Przemyślu zdał egzamin maturalny z odznaczeniem[2]. W tym samym roku rozpoczął studia w c. k. Szkole Politechnicznej we Lwowie. W 1902 został relegowany za działalność socjalistyczną[4]. Członek „Strzelca”. Redaktor pisma satyrycznego „Liberum Veto” i dziennikarz piszący dla gazet lwowskich, krakowskich i wiedeńskich. Wcielony w sierpniu 1914 do armii austriackiej z której zbiegł do Legionów Polskich. Awansowany do stopnia porucznika dowodził 1 kompanią w 1 batalionie 1 pułku piechoty Legionów.

Szczególnie odznaczył się 6 grudnia 1914 w bitwie pod Nowym Sączem, gdzie „osłaniał odwrót oddziałów polskich znad Dunajca, na odcinku Klęczan i Marcinkowic. Zginął podczas kontrataku, ugodzony odłamkiem pocisku, pochowany na miejscowym cmentarzu”[1]. Za tę postawę został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Jego grób znajduje się na cmentarzu wojennym nr 352 w Marcinkowicach[5].

Życie prywatne

Żonaty od 1911 z Blanką d'Abancourt. Mieli córkę Helenę[6][7] (ur. 1912) po mężu Harasowską[3].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.