Vernanimalcula
Vernanimalcula guizhouena
Chen i in., 2004
Ilustracja
Diagram przedstawiający strukturę ciała Vernanimalculi
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Podkrólestwo

zwierzęta dwubocznie symetryczne

Rodzaj

Vernanimalcula

Gatunek

Vernanimalcula guizhouena

Vernanimalcula – nazwa nadana grupie skamieniałości uznanych w momencie odkrycia za reprezentujące najstarsze znane zwierzę o dwubocznej symetrii ciała, żyjące w morzach ok. 600–580 mln lat temu w prekambrze. Vernanimalcula miała być owalnego kształtu zwierzęciem o trójwarstwowej budowie ciała, posiadać otwór gębowy, jelito, parzyste jamy ciała (woreczki celomatyczne) i odbyt, oraz osiągać rozmiary 100–200 μm.

Niektórzy uczeni podważyli tę koncepcję, sugerując, że Vernanimalcula to specyficzny typ przekroju przez skamieniałości akritarchów i pierwotniaków takich jak Tianzhushania oraz że kluczem do struktury tożsamości zwierząt są efekty mineralizacji, które nie stanowią tkanek biologicznych, a ponadto, że nie jest możliwe uzyskanie jej anatomicznych rekonstrukcji na podstawie dostępnych dowodów[1].

Wszystkie przypisywane do rodzaju Vernanimalcula skamieniałości zostały odkryte w osadach formacji Doushantuo w okolicach miejscowości Weng’an w chińskiej prowincji Kuejczou. Nazwa Vernanimalcula oznacza „małe zwierzę wiosenne”, co nawiązuje do hipotezy wielkiej epoki lodowcowej, która miała się zakończyć właśnie ok. 580 mln lat temu.

Zobacz też

Przypisy

  1. Stefan Bengtson i inni, A merciful death for the "earliest bilaterian", Vernanimalcula., „Evolution & Development”, 14 (5), 2012, s. 421-427, DOI: 10.1111/j.1525-142X.2012.00562.x, PMID: 22947315 [dostęp 2012-09-05] (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.